KYJEV - Rinat Achmetov chce pomôcť pri znovuvybudovaní juhoukrajinského mesta Mariupoľ, ktoré je z veľkej časti zničené v dôsledku ostreľovania a leteckých útokov ruských inváznych vojsk. V jeho troskách v súčasnosti kladú odpor zvyšky ukrajinských obrancov.
TASR správu prevzala v sobotu z agentúry Reuters, ktorá pripomína, že Achmetov má na Mariupoľ úzke väzby a vlastní v ňom aj dva veľké oceliarske závody. „Mariupoľ je pre celý svet tragédiou a príkladom hrdinstva. Pre mňa bol Mariupoľ vždy ukrajinským mestom a vždy ním aj zostane,“ vyhlásil oligarcha, v minulosti spájaný s proruskou Stranou regiónov.
Verí, že „naši odvážni vojaci“ napokon ubránia toto strategicky položené prístavné mesto pri Azovskom mori, na ktoré ruskí vojaci útočia už sedem týždňov.
Achmetovovo „impérium“ na východnej Ukrajine utrpelo veľké škody počas ruskej invázie, ale aj v dôsledku anexie Krymu a vojny v Donbase, kde prebiehajú boje prakticky už osem rokov. V roku 2013 odhadli bohatstvo tohto veľkopodnikateľa na 15,4 miliardy dolárov, v súčasnosti je to 3,9 miliardy.
Prečítajte si tiež: Rusko poslalo sťažnosť Českej republike. Nasledovala prekvapivá reakcia!
Rinatovi Achmetovovi patria mariupoľské oceliarne Azovstaľ a metalurgický Illičov kombinát, ktoré počas bojov o mesto z veľkej časti zničili. Zvyšky ukrajinských obrancov kladú odpor ruským útočníkom práve v rozsiahlom komplexe Azovstaľu, pričom ťažké boje predtým prebiehali aj v Illičovej oceliarni.
Achmetovovi patrí najväčšia ukrajinská oceliarska spoločnosť Metinvest, ktorá v piatok vyhlásila, že nikdy nebude vykonávať svoju činnosť na územiach kontrolovaných ruskými okupantmi. „Mojou ambíciou je vrátiť sa do ukrajinského Mariupoľ, aby mohla tamojšia oceľ opäť konkurovať na svetových trhoch ako predtým,“ uviedol oligarcha v písomných odpovediach na otázky Reutersu. „Verím, že sa nám po víťazstve v tejto vojne všetkým spoločne podarí znovuvybudovať slobodu, európsku, demokratickú a úspešnú Ukrajinu.“
K téme: Rusko zaútočilo na továreň v Kyjeve! Odplata za potopený krížnik?
Je presvedčený, že vojnové škody sú také rozsiahle, že Ukrajina bude potrebovať bezprecedentný medzinárodný plán obnovy, akýsi nový Marshallov plán.
Achmetov sa zároveň domnieva, že v povojnovej rekonštrukcii bude zohrávať kľúčovú úlohu aj jeho finančný a priemyselný konglomerát SCM, ktorý je najväčším súkromným podnikateľským subjektom na Ukrajine. Výšku škôd odhadol na približne trilión dolárov.
Možno vás zaujme: Boris Johnson dostal zákaz vstupu do Ruska. A nie je sám
Achmetov tiež ocenil „nasadenie a profesionalitu“ ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského pri obrane krajiny. Je ochotný zabudnúť na vzájomné spory z minulosti a spoločne s ním pracovať na povojnovej obnove zničenej Ukrajiny.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies