Dlho očakávané stretnutie pápeža Františka s hlavou ruskej pravoslávnej cirkvi sa nateraz neuskutoční. Sám pápež to oznámil v rozhovore pre argentínsky denník La Nacion.
Historicky prvé stretnutie pápeža Františka a Kirilla sa uskutočnilo na letisku v Havane na Kube. Na ďalšie stretnutie pápeža s moskovským a celoruským patriarchom Kirillom si ešte budeme musieť počkať. To dáva viac času na zváženie, kde by sa mohli dvaja cirkevní vodcovia stretnúť. Hovorí sa aj o Bratislave.
Keď libanonský prezident Michel Aoun oznámil, že pápež František navštívi Libanon 12. až 13. júna, niektorí dospeli k záveru, že summit sa uskutoční v krajine cédrov. Organizátori však od začiatku plánovali, že sa stretnutie uskutoční v Jeruzaleme, možno tesne po ceste do Libanonu. Jeruzalem bol považovaný za ideálne miesto z rôznych dôvodov.
Svätá stolica nechcela, aby sa potenciálne stretnutie využilo počas rusko-ukrajinskej vojny a nechcela byť zatiahnutá do vnútropravoslávnych debát. Aj keď bolo stretnutie odložené, mohlo by sa nakoniec uskutočniť v Kazachstane – inom mieste, o ktorom sa už nejaký čas hovorí? Kazašská vláda oznámila , že pápež František navštívi krajinu 14. až 15. septembra, aby sa zúčastnil na Kongrese predstaviteľov svetových a tradičných náboženstiev. Podľa projektu definovaného ešte pred pandémiou bol na zhromaždenie pozvaný aj patriarcha Kirill. Možnosť stretnutia v Kazachstane však mala aj negatívnu stránku: spojenie stredoázijskej krajiny so susedným Ruskom.
My arguments why @Pope Francis and Patriarch Kirill should meet. And why @Bratislava is a good location. Mtg in Central Europe reflects painful urgency to stop war in @Ukraine https://t.co/iRztKZTHBh
— Jan Figel (@janfigel) April 28, 2022
Ďalšou spomenutou možnou lokalitou bolo Maďarsko. Táto hypotéza bola založená na túžbe, ktorú vyjadril pápež František vrátiť sa do krajiny, ktorú na jediný deň navštívil vlani v septembri. Navrhovaným miestom konania bolo opátstvo Pannonhalma, jedna z najstarších historických pamiatok Maďarska.
Návrh na stretnutie Francisa a Kirilla v hlavnom meste Bratislava predložil Ján Figeľ, osobitný vyslanec Európskej únie pre náboženskú slobodu v rokoch 2016 až 2019. Prečo Bratislava? Čiastočne preto, že ide o hlavné mesto krajiny, ktorá hraničí s Ukrajinou a prijíma utečencov z vojnou zmietanej východoeurópskej krajiny. A tiež preto, že je to národ v strede Európy, kontinent, ktorý zažil sovietsky útlak a pozná potrebu zmierenia. „Ľudia a Cirkev,“ povedal Ján Figeľ pre CNA: „potrebujú zdieľať dôležité posolstvá a záväzky láskyplnej viery a pravdy, odvahy, pokoja, zmierenia a bratstva, a to najmä v Európe“. Ján Pavol II. hovoril o Európe, ktorá potrebuje dýchať dvoma pľúcami – východnými a západnými – a pre Figeľa je „táto veľkolepá vízia stále možná a dosiahnuteľná“.
Možno vás zaujme: Sestry služobnice vyzbierali pre Ukrajinu vyše 35 000 ružencov
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies