BRATISLAVA - Počasie sa v apríli opäť predvádzalo a mnohým pestovateľom, či už menším, ale aj väčším, spôsobilo vrásky na tvári. Prichádza máj a odborník pre Netky prezradil niekoľko užitočných tipov pre záhradkárov.
Máj je ideálny mesiac na sadenie pre uhorky, cukety, hrach, reďkovku, kaleráb, kel, karfiol, ale aj fazuľku či špenát.
„Kvetinári majú v máji na výsadbu celú škálu letničiek, kapucínky, dvojročné rastliny, výsev semien do bedničiek, ako sú sedmikrásky, sirôtky, nezábudky,“ povedal predseda Zemiakarskeho a zeleninárskeho zväzu Slovenskej republiky Jozef Šumichrast.
Na svoje si prídu aj milovníci menej rozšírených druhov ovocia a zeleniny. Napríklad figovník je treba posadiť na svetlé stanovisko, pretože má rád dostatok slnka. Oceníme to v auguste, kedy dozrievajú jeho plody. Práve v teplejších mesiacoch však treba dbať na dostatočnú zálievku.
Teplé a slnečné miesto je ideálnym domovom aj pre hurmikaki. „Hurmikaki sa sadí na jar, kupujú sa malé stromčeky, ktoré sa aj pestujú prvý rok najlepšie v črepníku. Keď má rastlina dobrú koreňovú sústavu, môžeme ich vysadiť do záhrady už na druhý rok.“ Mladé rastlinky treba chrániť pred mrazom a na zimu uskladniť v pivniciach či skleníkoch.
A keď už spomíname chladné počasie, Jozef Šumichrast pri tejto príležitosti pripomenul staré, múdre príslovie: „Studený máj, v stodole raj.“
„Dodnes sa pestovatelia tohto príslovia držia. Rešpekt majú práve v dňoch, kedy prichádzajú traja zamrznutí, kedy treba naozaj chrániť svoje porasty a stromy pred jarným mrazom,“ ozrejmil.
Prečítajte si tiež: APRÍL V ZÁHRADE Ako sa o ňu postarať a čo môžeme sadiť tento mesiac?
Aprílové dni priniesli aj mínusové teploty, ktoré najviac potrápili ovocinárov. Najviac to pocítili jablone, slivky či drobné ovocie.
Ďalším problémom je deficit vlahy. „Značne poškodil tohtoročnú úrodu a pestovatelia, ktorí nemajú dostatočnú závlahu, sa len ťažko popasujú so stratou úrody. Hrozí znížená kvalita plodov.“
Je potrebné pripraviť sa aj na možné májové mrazy. „Drobný pestovatelia to majú ľahšie práve preto, že si vedia svoje malé porasty či výsadby v záhradkách, hlavne v záhonoch, prikryť netkanou textíliou, fóliu alebo stromčeky, ktoré pestujú v črepníkoch, preniesť a ochrániť v pivniciach či v skleníkoch. Stromy, hlavne nízko rastúce, si obalia, a tak si vedia ochrániť tohtoročnú budúcu úrodu,“ hovorí odborník.
Počas „mesiaca lásky“ by záhradkári určite nemali zabudnúť na polievanie zasadených rastliniek, aby sa všetko dobre zakorenilo. „Dobrá sejba a závlaha je polovica úspechu a výnosu. V ovocinárstve nezabudnúť na postreky a ochranu proti škodcom a chorobám.“
Ako dodal, každý pestovateľ si to svoje políčko chráni, ako len najlepšie vie. „Je to jeho dielo, jeho práca a každý očakáva tú najlepšiu úrodu a výnos. Každý región pozná svoju klímu, podnebie, poveternostné podmienky, preto je každá oblasť špecifická pre pestovanie plodín. Prajme si teda, aby bol tento rok úspešný pre všetkých pestovateľov, a aby práca na poliach a v záhradách bola radosťou nás všetkých.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies