ZÜRICH/BRATISLAVA – Pri príležitosti tohtoročného 80. výročia Stodolovho úmrtia položila veniec k jeho buste v budove Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu (ETH).
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si v piatok vo švajčiarskom Zürichu uctila pamiatku slovenského vedca, vynálezcu, konštruktéra a univerzitného profesora Aurela Stodolu. Stodola je autorom slávneho diela Die Dampfturbinen und ihre Aussichten als Wärmekraftmaschinen (Parné turbíny a ich výhľady ako tepelných strojov). Patril k autoritám v teórii a stavbe parných a plynových turbín. Jeho konštrukcie a výpočty dali základy tomuto odboru strojárstva a predurčili jeho vývoj na mnoho rokov dopredu.
Vedec Stodola začal študovať techniku a strojné inžinierstvo v roku 1876 v Budapešti, odkiaľ v roku 1877 prešiel na univerzitu v Zürichu. Pokračoval v štúdiu v Berlíne a na parížskej Sorbonne. V roku 1892 prijal ponuku prednášať na univerzite v Zürichu, kde založil strojné laboratórium. Postupne sa stalo jedným z najuznávanejších v Európe. Na univerzite prednášal 37 rokov. Medzi jeho poslucháčov patril aj budúci autor teórie relativity Albert Einstein.
Vo funkcii vedúceho katedry stavby strojov sa Stodola venoval vtedy novému odboru parných turbín a plynových (spaľovacích) turbín. Predvídal nesmierny rozvoj a využitie týchto tepelných strojov tak presne, že jeho teoretické štúdie a matematické výpočty sú aktuálne dodnes.
Nové konštrukčné či technické vylepšenia pretavil aj do oblasti zdravotníctva. V spolupráci s chirurgom Ferdinandom Sauerbruchom skonštruoval pohyblivú umelú ruku, tzv. Stodolovu. Princíp jeho vynálezu umelej ruky využili aj pri zhotovení protéz chodidla a nohy. Stodola zomrel 25. decembra 1942 v Zürichu, kde ho pôvodne aj pochovali. Jeho telesné pozostatky v roku 1989 aj s manželkinými previezli a slávnostne pochovali v Liptovskom Mikuláši.
Možno vás zaujme: Spoločnosť Meta reaguje! Konáme proti šíreniu dezinformácií na slovenskom Facebooku
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies