ŠTOKHOLM – Riziko použitia jadrových zbraní dosiahlo najvyššiu úroveň od studenej vojny, čo je spôsobené tým, že krajiny jadrového klubu začínajú aktívne budovať svoje arzenály. Uviedli to v správe Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) zverejnenej v pondelok.
„Riziko použitia jadrových zbraní je v súčasnosti na najvyššej úrovni od vrcholu studenej vojny, tvrdia odborníci. V súčasnosti sú jasné signály, že proces znižovania jadrových zbraní sa skončil a všetky mocnosti, ktoré sú členmi jadrového klubu (Rusko, USA, Veľká Británia, Francúzsko, Čína, India, Pakistan, Izrael a Severná Kórea), zvyšujú počet hlavíc a modernizujú svoj jadrový arzenál,“ napísali v správe.
K posilňovaniu medzinárodného napätia prispieva aj fakt, že podľa výskumníkov väčšina týchto krajín vyostruje jadrovú rétoriku a úloha jadrových zbraní v ich vojenských stratégiách je čoraz významnejšia.
Budovanie arzenálov
Podľa SIPRI všetky krajiny jadrového klubu aktívne rozvíjajú programy súvisiace s jadrovými zbraňami, prípadne budujú existujúce arzenály. Najmä Spojené kráľovstvo v roku 2021 oznámilo zvýšenie limitu na zásoby jadrových hlavíc, pričom sa rozhodlo nezverejňovať ich počet. Francúzsko oficiálne spustilo program vývoja jadrovej ponorky tretej generácie.
Inštitút tiež poznamenáva, že Pakistan a India zvyšujú zásoby jadrových zbraní a vyvíjajú nové systémy na ich dodávku a Izrael modernizuje svoj jadrový arzenál. KĽDR zároveň aktívne testuje jadrové zbrane a podľa expertov už vyrobila 20 hlavíc, pričom zdroje má dostatočné na výrobu ďalších 45-55 kusov. A nakoniec, hovoria experti SIPRI, satelitné snímky ukazujú, že v Číne sa stavia 300 nových štartovacích baní.
Zhoršenie medzinárodnej situácie
Ako uviedli v správe, situáciu zhoršuje skutočnosť, že vzťahy medzi svetovými mocnosťami sa výrazne zhoršili, čo viedlo k množstvu problémov v oblasti jadrovej diplomacie. Najmä rokovania o strategickej stabilite medzi Ruskom a USA, ktoré predstavujú viac ako 90 % všetkých jadrových zbraní, zmrazili po začatí vojny na Ukrajine.
Okrem toho, stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN (Čína, Rusko, Francúzsko, USA a Veľká Británia), stále nepristúpili k Zmluve o zákaze jadrových zbraní a vyjednávači sa zatiaľ nedohodli na spoločnom komplexnom akčnom pláne rozvoja iránskeho jadrového programu.
Vyhliadky
Experti SIPRI dospeli k záveru, že vzhľadom na pozorované zmeny vo vojenských stratégiách popredných svetových mocností a stagnáciu snáh o diplomatické odzbrojenie svet čoskoro zaznamená skutočný nárast jadrových arzenálov, a to po prvý raz od studenej vojny. Podľa Štokholmského inštitútu sa tento trend môže v budúcnosti ukázať ako dlhodobý a trvať počas nasledujúceho desaťročia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies