Kto nahradí Putina? Vieme odpoveď!

NETKY.SK • 26 Jún 2022, 09:41 • 2 min
Kto nahradí Putina? Vieme odpoveď!

Ruský prezident Vladimír Putin si v roku 2020 v referende nechal zmeniť ústavu, ktorá mu umožňuje kandidovať znova v roku 2024, kedy mu mal vypršať mandát. Má teda možnosť uchádzať sa o ďalšie dve volebné obdobia, pri moci by tak mohol byť do roku 2036. Ale problémy na Ukrajine, na ktorú Rusko pod jeho rozkazom zaútočilo, možno povedú k tomu, že sa Putin na čele vlády neudrží. Jeho exporadca v programe Blesk Správ Epicentrum spomenul, že elity už majú favorita!

slovakia

left justify in out

 

„Rozhodne nie je vylúčené, že v roku 2024, keď mu skončí mandát, bude musieť vybrať svojho nástupcu, ak bude chápať, že znovuzvolenie pre neho môže byť vážnym problémom z dvoch dôvodov. Z dôvodu nespokojnosti a nevôle verejnosti,“ vyhlásil v Epicentre niekdajší autor Putinových prejavov Abbas Galljamov.

 

„A za druhé ruské elity, ktoré sú s ním tiež, ako som povedal, nespokojné a pripravujú sa na štrajk. Ani to nemôže vylúčiť. Takže by ho to mohlo priviesť na cestu k rozhodnutiu vybrať si následníka,“ vysvetlil politický analytik.

 

img


Galljamov tiež vymenoval podmienky, ktoré by mal Putinov vybraný nástupca spĺňať, a to „Po prvé by mal byť lojálny Putinovi a po druhé by nemal mať obrovské antipatie spoločnosti. Myslím tým, že by nemal byť príliš neobľúbený. Mal by byť pre širokú verejnosť relatívne prijateľný, prijateľnejší, než sám Putin,“ nadviazal s tým, že by mohlo z Putinovej strany ísť o podobný ťah ako v 2008, keď si „prehodil“ rolu s Dmitrijom Medvedevom, ten sa stal prezidentom a Putin premiérom. A po voľbách sa Putin vrátil do prezidentského kresla a Medvedev do premiérskeho.

 

img


„Putin by sa teda mohol pokúsiť urobiť niečo také znova. Tentoraz by sa ale nevrátil späť. Tentoraz len preto, aby nástupca zvládol stabilizovať systém a udržať ho pod kontrolou, aby sa systém nezrútil a nepochoval ho pod troskami,“ objasnil Galljamov. A kto by podľa neho týmto Putinovým vyvoleným mohol byť? „Takých ľudí je veľa, napríklad súčasný premiér, starosta Moskvy a niekoľko ďalších ľudí z jeho vlastných radov, ktorým všeobecne dôveruje.“

 

Konkrétne Galljamov spomenul dve osoby: súčasného ministerského predsedu Michaila Mišustina a moskovského starostu Sergeja Sobjanina. Mišustin sa premiérskeho postu ujal v roku 2020 po Medvedevovej rezignácii, na funkciu ho navrhol práve Putin. Mišustin dovtedy šéfoval ústrednej daňovej správe a v zahraničí bol takmer neznámy, podľa politológov navyše nikdy neprejavoval politické ambície.

 

img


Na prvý pohľad sa tak o Mišustinovej vernosti Putinovi nedá pochybovať, jeho otec navyše pôsobil v KGB v čase, keď tam bol aj Putin. V 90. rokoch premiér nahromadil obrovské imanie, veľmi majetnú má aj sestru a manželku, ktorá je oficiálne „nezamestnaná“, na čo upozornil väznený opozičník Alexej Navaľnyj. Podľa niekoľkých zdrojov však súčasný premiér nesúhlasí s inváziou na Ukrajinu, uviedol to napríklad životopisec ruského diktátora profesor Mark Galeotti. Ten sa dokonca domnieva, že Mišustin by prípadne bol „zodpovedným dočasným vodcom“.
 


 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Nikoleta Preložníková



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies