BERLÍN - Joseph Goebbels bol v nacistickom Nemecku šéfom propagandy a blízkym priateľom Adolfa Hitlera.
Goebbels, sa narodil 29. októbra 1897 v nemeckom meste Rheydt. Zomrel 1. mája 1945, v Berlíne, spolu so svojou manželkou Magdou a ich deťmi, ktoré otrávili. Dva dni predtým si vzal život Adolf Hitler, Joseph Goebbels sa tak na jeden deň stal ríšskym kancelárom. Ako hlavný rečník a propagandista je všeobecne považovaný za zodpovedného za prezentovanie priaznivého obrazu nacistického režimu nemeckému ľudu.
Krívajúci diabol
Goebbels pochádzal z piatich detí manželov Fridricha Goebbelsa, zbožného rímskokatolíckeho úradníka v továrni a Kathariny Márie Odenhausenovej. Jeho rodičia mu poskytli stredoškolské vzdelanie a tiež ho podporovali počas piatich rokov vysokoškolského štúdia.
Počas 1. svetovej vojny bol oslobodený od vojenskej služby kvôli výraznému krívaniu. Joseph Goebbels kríval v dôsledku prekonania detskej mozgovej obrny, kvôli hendikepu si prechádzal na všetkých školách šikanou.Traduje sa, že mu "priatelia" podarovali obrázok, na ktorom bol vyobrazený s diabolským kopytom. Podľa historikov v ňom práve toto vyvolalo neskoršiu nenávisť takmer ku všetkým.
Začiatky s Hitlerom
Na jeseň 1924 sa Goebbels spriatelil so skupinou národných socialistov. Ako talentovaný rečník sa stal okresným správcom Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (NSDAP; Národnosocialistická nemecká robotnícka strana) v Elberfelde a redaktorom dvojtýždenníka Národnosocialistického časopisu. V novembri 1926 ho Hitler vymenoval za vedúceho okresu v Berlíne.
Prečítajte si aj: KRIMI Novodobý Mengele, lekár Paolo Macchiarini, dostal za viaceré prípady s následkom smrti podmienku!
Moc a propaganda
Po uchopení moci nacistami, Hitler preňho vytvoril Národné ministerstvo pre verejnú osvetu a propagandu a stal sa prezidentom novovytvorenej Komory kultúry. V tejto funkcii riadil okrem propagandy ako takej aj tlač, rozhlas, divadlo, film, literatúru, hudbu a výtvarné umenie.
V máji 1933 sa zaslúžil o spálenie „nenemeckých“ kníh v opere v Berlíne. „Éra extrémneho židovského intelektualizmu je na konci,“ povedal vtedy Goebbels víťazne davu.
Československá milenka
Goebbelsov vplyv klesol v rokoch 1937 a 1938. V tomto období sa zaplietol aj do milostného vzťahu s československou filmovou hviezdou Lídou Baarovou, ktorý ho takmer prinútil vzdať sa kariéry a rodiny. (V roku 1931 sa oženil s Magdou Ritschelovou, ženou z vyššej strednej triedy, ktorá mu nakoniec porodila šesť detí.)
Čítajte aj: Minister Krajniak uvoľňuje ďalšie peniaze. Ako si o ne môžete požiadať?
Koniec
Hitler spáchal samovraždou 30. apríla 1945 a v ten deň sa Goebbels stal ríšskym kancelárom podľa pokynov v Hitlerovom testamente. Prvého mája však Goebbels, jediný z pôvodných nacistických vodcov, ktorý zostal s Hitlerom v obkľúčenom bunkri v Berlíne, a jeho manželka otrávili ich šesť detí kyanidom a následne si pár vzal život.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies