NEW YORK – Počet ľudí na zemi dosiahne 15. novembra 2022 8 miliárd. Túto prognózu predstavil Odbor hospodárstva a sociálnych vecí OSN.
Podľa odhadov Odboru hospodárstva a sociálnych vecí OSN, India v roku 2023 predbehne Čínu a stane sa najľudnatejšou krajinou sveta. Štúdia OSN ukázala, že v minulom roku bola miera rastu svetovej populácie po prvýkrát od začiatku štatistiky v roku 1950 nižšia ako jedno percento.
V tomto roku sa očakáva 0,8 %. Podľa odborníkov bude ďalší míľnik – 8,5 miliardy ľudí – prekonaný v roku 2030. v 80. rokoch tohto storočia sa očakáva vrchol populácie na Zemi – 10,4 miliardy ľudí, potom sa číslo udrží na tejto úrovni až do roku 2100, naznačujú autori dokumentu.
Prečítajte si aj: Moskva: Američania a Briti pomáhajú Ukrajine útočiť na ruské obyvateľstvo
Pokračujúci rast populácie je podľa ich názoru spôsobený predovšetkým vysokou pôrodnosťou v rozvojových krajinách. Očakáva sa, že osem krajín bude predstavovať viac ako polovicu celkového rastu populácie: demokratická republika Kongo, Egypt, Etiópia, India, Nigéria, Pakistan, Filipíny a Tanzánia.
Mohlo by vás zaujímať: Joe Biden vyslal Iránu tvrdý odkaz. Čo povedal?
Demografické trendy vo svete.
Podľa OSN bolo v roku 1999 na Zemi 6 miliárd ľudí, v roku 2011 – 7 miliárd a v roku 2021 počet ľudí na planéte prekročil 7,9 miliardy. Tento rýchly rast je spôsobený nárastom počtu ľudí, ktorí sa dožili reprodukčného veku, zmenami v pôrodnosti, zvýšenou urbanizáciou a zrýchlenou migráciou.
Dnes je Ázia najľudnatejším regiónom planéty so 4,7 miliardami ľudí, čo je viac ako polovica obyvateľov sveta. Afrika má 1,4 miliardy ľudí, Európa asi 748,5 milióna, Latinská Amerika a Karibik 665 miliónov, Severná Amerika 373 miliónov a Oceánia 43,8 milióna. Počet obyvateľov najľudnatejších štátov – Číny (1,41 miliardy ľudí) a Indie (1,37 miliardy) – je 35 % z celkového počtu obyvateľov planéty. Rusko v tomto ukazovateli je na deviatom mieste na svete (146,7 milióna ľudí).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies