BRATISLAVA - Momentálne máme na Slovensku v systéme osem mobilných hospicov, tento rok pribudnú ďalšie tri.
Dosiahnuť dostupnosť, kvalitu a efektívnosť dlhodobej paliatívnej zdravotnej starostlivosti je cieľom právnej úpravy z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorú schválili poslanci v parlamente. Dotýkať sa bude nielen starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach, ale najmä v domácom alebo inom prirodzenom prostredí.
V súčasnosti je na Slovensku nedostatok zdravotníckych zariadení poskytujúcich dlhodobú zdravotnú a paliatívnu zdravotnú starostlivosť, v dôsledku čoho sa stáva nedostupnou pre osoby, ktoré sú na jej poskytovanie odkázané.
Prečítajte si aj: Ministerstvo zdravotníctva spustilo štvrté očkovanie proti koronavírusu
V tomto návrhu zákona sa dopĺňa aj činnosť zariadení sociálnej pomoci aj o ošetrovateľskú starostlivosť ako následnú zdravotnú starostlivosť a o dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť. Podľa rezortu zdravotníctva zákon, ktorý bude účinný od 1. augusta tohto roku, definuje podporný tím, uplatňovanie multidicisplinárneho prístupu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ako aj právo osoby, ktorej je poskytovaná zdravotná starostlivosť, na poskytovanie duchovnej služby a sociálnej pomoci, čím ministerstvo reaguje aj na trendy v iných krajinách.
Za zmenami, ktoré sa pretavia touto novelou do reality, stojí generálna riaditeľka sekcie zdravia a lekárka Andrea Škripeková, ktorá pracuje v Národnom onkologickom ústave od roku 1996. V roku 2014 sa stala primárkou oddelenia paliatívnej medicíny NOÚ, ktoré je doposiaľ jediným akútnym oddelením svojho druhu na Slovensku.
Mohlo by vás zaujímať: Slovenské zdravotníctvo čaká ďalší veľký problém
Generálna riaditeľka sekcie zdravia Andrea Škripeková sa pre médiá vyjadrila, prečo bola táto novela zákona viac ako žiaduca.
„Najskôr sme museli zadefinovať potreby, základné rámce, čo si pod paliatívnou a dlhodobou starostlivosťou predstavujeme, a až následne tomu môžeme prispôsobiť ďalšie kroky. Reforma so sebou prinesie aj úhradové mechanizmy, čím sa zvýši cena za poskytovanie mobilných hospicov, teda špecializovanej paliatívnej starostlivosti v domácom prostredí. A práve vďaka tomu potom môžeme stabilizovať počet zdravotníckych pracovníkov, ktorí v systéme už sú a naozaj ich nie je veľa. Bez nich systém nikdy nenaštartujeme," uviedla.
Novela okrem iného garantuje pacientom, ktorí sú napojení na ventiláciu, denne niekoľko hodín pomoci od zdravotnej sestry. Pre Postoj sa vyjadrila lekárka Andrea Škripeková aj k tejto téme.
„V tomto prípade ide o okruh 160 pacientov, ktorí sú odkázaní na pomoc motivovaných blízkych. Posilnením tejto starostlivosti o sestry môžeme nielen týmto rodinám uľaviť, ale aj uvoľniť akútne lôžka v nemocniciach a najmä – umiestniť pacientov domov. Je pravda, že nemáme dostatok sestier, ale neexistuje iný spôsob, ako ich do systému dostať, než pomocou príspevkov, s ktorými počítame, a dúfam, že aj vďaka nim získame nové posily. Iný spôsob zrejme neexistuje," uviedla doktorka Škripeková.
Zo sveta: Ukrajina sa spolieha na prísľuby USA, vojnu chce vďaka nim vyhrať do zimy
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies