PRIŠTINA – Kosovské úrady v pondelok oficiálne oznámili, že posunú začiatok uplatňovania kontroverzného nariadenia o evidenčných číslach vozidiel a dokladoch totožnosti s cieľom upokojiť napätie, v dôsledku ktorého etnickí Srbi zablokovali cesty, spustili vzdušné sirény a strieľali do vzduchu.
Úrady tak urobili na základe rozhodnutia kosovskej vlády prijatého v nedeľu večer. TASR správu prevzala z agentúry AP. Najnovšie napätie vo vzťahoch Belehradu a Prištiny vyvolalo opatrenie, podľa ktorého osoby vstupujúce na územie Kosova so srbskými dokladmi totožnosti ich mali od 1. augusta počas pobytu na kosovskom území nahradiť dočasným dokladom.
Kosovo kvůli napětí na hranici se Srbskem odložilo nová pravidla registračních značek https://t.co/erobVsEgIm pic.twitter.com/8v8cnODzDd
— Za Hranici (@za_hranici) August 1, 2022
Etnickí Srbi, ktorí majú evidenčné čísla vozidiel vydané Srbskom, ich mali do dvoch mesiacov vymeniť za kosovské. Recipročné nariadenie uplatňovalo počas uplynulých 11 rokov aj Srbsko pre kosovské vozidlá, ktoré prechádzali cez srbské územie.
Kosovská vláda však uviedla, že po rozhovore so svojimi európskymi a americkými partnermi sa rozhodla odložiť uplatňovanie tohto nariadenia do 1. septembra. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell na Twitteri privítal rozhodnutie Prištiny a uviedol, že očakáva, že „všetky zátarasy budú okamžite odstránené“.
❗️ Kosovo stahuje k hranicím se Srbskem svoje ozbrojené policejní posily. Situace se nadále vyostřuje. pic.twitter.com/W6u748A4gA
— ❤️ 🇺🇦 Jouko Lahti 🇫🇮 (@radimdolezal) July 31, 2022
K situácii sa na sociálnej sieti vyjadril aj minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok, podľa ktorého „ďalšia eskalácia napätia medzi Prištinou a Belehradom nikomu nepomôže“. Zároveň dodal, že jediným kľúčom k normalizácii vzťahov a k pokroku na európskej ceste pre obe strany, je konštruktívny dialóg.
Kosovo looks quite bad right now by the way. New policy of not accepting Serbian documents equally to Kosovar could be used by Vucic as casus belli. There are already sirens in towns close to border. I just hope there won't be another war and gemocide in Europe this year. pic.twitter.com/Cd8tXzTChh
— Alexander Globus 🏳️🌈 (@lxglb) July 31, 2022
„Som veľmi znepokojený situáciou na kosovsko-srbských hraniciach a vyzývam zúčastnené strany na jej upokojenie. Podnikanie jednostranných krokov nie je odpoveďou. Integrácia západného Balkánu je prioritou českého predsedníctva v Rade EÚ a akákoľvek forma násilia našim snahám uškodí,“ napísal na Twitteri český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.
I am very alarmed with the situation at the Kosovo-Serbian border, and I urge the engaged sides to de-escalate. Taking unilateral steps is not the answer. Western Balkan integration is a #CZPRES priority and any form of aggression will damage our efforts.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) August 1, 2022
Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska vo februári 2008. Väčšina členských štátov EÚ ju uznala, avšak Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko tak doteraz neurobili. Rozhovory medzi Kosovom a Srbskom pod záštitou Európskej únie, ktoré sa začali v roku 2011, zatiaľ neviedli k normalizácii vzťahov.
Možno vás zaujme: Takáč: SaS si uvedomuje, kam smeruje Slovensko, a preto zaradila spiatočku. Krúpa tieto vyjadrenia označuje za klamstvá
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies