MOSKVA – Spojené kráľovstvo a EÚ prestanú dovážať ruské uhlie od 10. augusta. Ako bolo uvedené v Londýne a Bruseli, cieľom týchto obmedzení je spôsobiť škodu Rusku.
Spojené kráľovstvo muselo prijať dosť vážne opatrenia vzhľadom na to, že krajina bola výrazne závislá od dodávok ruského uhlia. Podľa štatistík za rok 2021 pochádzalo 48 % všetkého uhlia v krajine z dovozu, ktorého celkový objem bol 4,6 milióna ton. Z toho 43 % tvorí ruské uhlie.
Okrem toho je Rusko jedným z najväčších dodávateľov uhlia do krajín EÚ. Podľa Ministerstva energetiky Ruskej federácie Rusko v roku 2021 dodalo krajinám EÚ 48,7 milióna ton uhlia, čo predstavuje 21,8 % z celkového exportu tejto suroviny. V roku 2020 to bolo 22 %.
EU hard coal imports from Russia rose from 7% in 1990 to 54% in 2020. Germany was a significant importer of coal from Russia. Given the drastic decline in coal usage in Europe since 1990, the economic impact of sanctions on Russia is more modest than it looks pic.twitter.com/ldheknJGJ8
— Samuel Ramani (@SamRamani2) August 10, 2022
Koniec prechodného obdobia
Ako povedal hovorca Európskej komisie (EK) Eric Mamer na brífingu 5. augusta, Brusel očakáva, že všetky krajiny EÚ budú napriek energetickej kríze dodržiavať zákaz dovozu uhlia z Ruska. Pripomenul, že embargo na dodávky ruského uhlia je súčasťou piateho balíka sankcií, prijatého v apríli, a 10. augusta sa končí prechodné obdobie, počas ktorého boli povolené nákupy ruského uhlia. Európska komisia je presvedčená, že všetky EÚ krajiny budú dodržiavať toto obmedzenie.
Coal’s Skyrocketing Prices Could Last Years on Russia Disruption https://t.co/3lobvdbP4d via @YahooFinance
— 🅰🅻🅴🆂🆂🅸🅾 (@AlessioUrban) August 10, 2022
Podcenený problém
Napriek veľkej úlohe Ruska pri zásobovaní Európy uhľovodíkmi sa krajiny EÚ bez problémov dohodli na piatom balíku sankcií voči Ruskej federácii. V apríli, keď padlo toto rozhodnutie, európski lídri neočakávali, že budú čeliť vážnej energetickej kríze. Potom však čelili dôsledkom svojich predchádzajúcich rozhodnutí, keď bol Gazprom nútený obmedziť tok plynu cez Nord Stream pre ťažkosti s obsluhou turbíny, ktoré vznikli práve kvôli západným sankciám.
The European Commission estimates that the coal cutoff could cost Russia around $8 billion a year. https://t.co/bqvbhLkhPa
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) August 10, 2022
Európska komisia následne vyzvala krajiny EÚ, aby sa aktívne pripravovali na úplné odstavenie plynu zo strany Ruska a uviedli do platnosti plán dobrovoľného zníženia spotreby plynu všetkými štátmi spoločenstva o 15 % na obdobie od 1. augusta do 31. marca 2023.
https://tass.ru/ekonomika/15435655
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies