BRATISLAVA - Dnes si pripomíname vpád vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie.
„Takto pred 54 rokmi sa občania Československa prebudili do hrozivého rána. Nočný vpád vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 znamenal zastavenie demokratických procesov Pražskej jari a priniesol množstvo osobných tragédií, vrátane desiatok obetí na životoch. Slováci a Česi sa pritom previnili len tým, že žiadali demokratizáciu režimu a politické práva, čo režim v Moskve považoval za ohrozenie svojho dominantného postavenia," uviedol k smutnému výročiu minister zahraničia.
„Udalosti spred 54 rokov nám pripomínajú, ako ľahko sa môže zmeniť život od úplných základov. Invázia a následná okupácia vyvolali v našej spoločnosti hlbokú traumu, pretože spolu s tankami sa začala nielen normalizácia, ale zapríčinili aj množstvo obetí a tisíce zničených životov. Slovensko sa s touto traumou vyrovnalo až v roku 1989. Dnes sme ako zvrchovaný a demokratický štát pevnou súčasťou Severoatlantickej aliancie. Máme skutočných spojencov, ktorí sú pripravení brániť naše územie a slobodu," povedal Ivan Korčok.
„Odkaz z roku 1968 preto platí naplno aj dnes: boj za slobodu, demokraciu a zvrchovanosť sa nikdy nekončí," zdôraznil šéf
slovenskej diplomacie.
Okupácia Československa trvala 23 rokov a v období od 1. januára 1969 do 21. júna 1991 pripravila o život najmenej 267 Čechov a Slovákov. Operácia niesla krycí názov Dunaj, vojská Varšavskej zmluvy tvorili divízie zo Sovietskeho zväzu, Maďarska, Poľska, Bulharska a NDR na čele so Sovietskym zväzom.
Prečítajte si aj: Anton Srholec, človek veľkej viery, lásky a pokory
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies