BRUSEL – Európska únia je najbližším priateľom Ukrajiny a verným obhajcom medzinárodného práva a nikdy neuzná nezákonnú anexiu Krymu a Sevastopoľu Ruskou federáciou.
Uviedla to vo svojom vystúpení na on-line summite Krymskej platformy predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Šéfka exekutívy EÚ na summite, ktorý otvoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, konštatovala, že anexii Krymského polostrova vo februári a marci 2014 došlo brutálnou silou.
The EU will never recognise the illegal annexation of Crimea and Sevastopol by Russia.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) August 23, 2022
We work tirelessly with Ukraine to expose human rights violations, hold those responsible accountable and support the victims.
My address @crimeaplatform ↓ https://t.co/jn1qgVniMn
„Toto drzé porušenie ukrajinskej územnej celistvosti a medzinárodného práva znamenalo začiatok Putinovho poľutovaniahodného pokusu odoprieť Ukrajine jej slobodu,“ uviedla šéfka eurokomisie. Podľa nej to bola priama reakcia Moskvy na ukrajinskú revolúciu dôstojnosti, v ktorej ukrajinskí občania požadovali spravodlivosť, demokraciu a právo zvoliť si vlastnú budúcnosť v Európe.
We will never recognize the illegal annexation of Crimea by the Russian Federation, we will work to bring to justice all those responsible for the crimes committed in Crimea, - President of the European Commission Ursula Von Der Leyen. pic.twitter.com/bGucTGNmIT
— Crimea Platform (@crimeaplatform) August 23, 2022
Podľa von der Leyenovej sa Krym sa od svojej anexie využíva nielen ako ruská vojenská základňa, ale aj ako miesto, kde Rusko testuje brutálne metódy, ktoré teraz uplatňuje v ostatných okupovaných častiach Ukrajiny. Šéfka EK tiež uviedla, že EÚ je hlboko znepokojená porušovaním ľudských práv na Kryme v podobe miznutia ľudí, mučenia, zabíjania a prenasledovanie krymských Tatárov a tiež zastrašovania a väznenie novinárov, právnikov a obhajcov ľudských práv.
Von der Leyenová pripomenula, že od začiatku invázie vo februári Únia masívne zintenzívnila ekonomickú, humanitárnu a vojenskú podporu pre Ukrajinu, v jej členských štátoch našlo útočisko viac ako 7,5 milióna ukrajinských utečencov. Sankcie EÚ podľa nej podkopávajú ruskú vojnovú mašinériu a ruskú ekonomiku. Na druhej strane sa cez koridory solidarity EÚ vyviezlo viac ako desať miliónov ton ukrajinského obilia.
🇺🇦 On 24 August, the world celebrates Ukraine Independence Day.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) August 23, 2022
So tonight, the @EU_Commission proudly wears yellow and blue, to show our support to Ukraine.
We proudly stand with our Ukrainian friends in their fight for a free, independent and European future. pic.twitter.com/LYOMzQLTK4
Predsedníčka EK na záver svojho vystúpenia povedala, že ak chcel ruský prezident Vladimir Putin zmariť nezávislosť Ukrajiny a zlomiť vieru Ukrajincov v lepšiu budúcnosť, nepodarilo sa mu to. Skôr naopak, Ukrajina sa stala kandidátom na vstup do Európskej únie.
Možno vás zaujme: Zuzana Čaputová vyzvala Putina, aby vrátil Krym
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies