WASHINGTON – Pre problémy s teplotou jedného z motorov odvolal americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pondelkový štart superťažkej nosnej rakety SLS (Space Launch System).
V rámci programu Artemis mala vyniesť do vesmíru kozmickú loď Orion bez posádky. Ako možné termíny pre nový začiatok misie boli stanovené 2. alebo 5. september. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
The launch of #Artemis I is no longer happening today as teams work through an issue with an engine bleed. Teams will continue to gather data, and we will keep you posted on the timing of the next launch attempt. https://t.co/tQ0lp6Ruhv pic.twitter.com/u6Uiim2mom
— NASA (@NASA) August 29, 2022
Pôvodne bol štart rakety z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride naplánovaný na pondelok 29. augusta o 08.33 h miestneho času (14.33 h SELČ). Podľa agentúry AP boli pri prípravách na štart zaznamenané najskôr problémy s únikom paliva, konkrétne veľmi výbušného vodíka, čo spôsobilo omeškanie pri tankovaní rakety. NASA neskôr narazila na ďalší problém, keď sa jej nedarilo dostatočne ochladiť jeden zo štyroch hlavných motorov 98 metrov dlhej rakety.
While we hoped to see the launch of Artemis I today, the attempt provided valuable data as we test the most powerful rocket in history. Our commitment to the Artemis Program remains firm, and we will return to the moon.
— Vice President Kamala Harris (@VP) August 29, 2022
Pri Kennedyho vesmírnom stredisku sa pred štartom zhromaždili tisíce ľudí vrátane americkej viceprezidentsky Kamaly Harrisovej. Od americkej misie Apollo spred viac ako 50 rokov sa štartom misie Artemis otvorí nová historická kapitola v prieskume Mesiaca. Ide o program americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá spolupracuje s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a s vesmírnymi agentúrami Kanady a Japonska, ako aj s niekoľkými komerčnými partnermi, najmä spoločnosťami Airbus a Lockheed Martin.
Dlhodobým cieľom misií Artemis je vytvoriť udržateľnú ľudskú prítomnosť na Mesiaci, vybudovať vesmírnu stanicu s obytným modulom, obiehajúcu okolo Mesiaca a schopnú hostiť posádky po dobu 42 dní. To sa všeobecne vníma ako zásadný krok pre možný prieskum vzdialenejšieho vesmíru a pilotované misie na Mars.
Safety is always first. Following today's #Artemis I launch attempt, @NASAArtemis teams are working through an issue with engine number 3, and expect to give a news briefing later today. Stay tuned for broadcast details. https://t.co/z1RgZwQkWS pic.twitter.com/BxpIOGyId9
— NASA (@NASA) August 29, 2022
Cieľom letu, ktorý mal pôvodne odštartovať v pondelok, bolo otestovať raketu SLS a modul Orion určený pre posádku a nachádzajúci sa na vrchu rakety. Na jeho palube mali v pondelok do vesmíru odletieť figuríny vybavené senzormi. Modul Orion má totiž v rámci tohto prvého skúšobného letu obletieť Mesiac, aby sa zistilo, či bude táto kozmická loď v budúcnosti bezpečná pre ľudskú posádku.
Po misii Artemis, čiže skúšobnom lete bez posádky, bude nasledovať misia Artemis II aj s ľudskou posádkou. Štart tejto rakety Orion je naplánovaný na máj 2024. To všetko speje k misii Artemis III, ku ktorej dôjde najskôr v roku 2025 a jej hlavným cieľom je opätovne dostať ľudí na povrch Mesiaca.
Možno vás zaujme: Na Zem nekontrolovateľne dopadla čínska raketa! NASA preto kritizuje Peking
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies