TCHAj-PEJ/ WASHINGTON - Podľa najnovších informácií, Bidenova administratíva plánuje formálne požiadať Kongres o schválenie zbraní pre Taiwan v najbližších dňoch.
Balík vojenskej pomoci pre Taiwan má zahŕňať 60 rakiet AGM-84L Harpoon Block II za 355 miliónov USD, 100 taktických rakiet vzduch-vzduch AIM-9X Block II Sidewinder za 85,6 milióna USD a 655,4 milióna USD na kontrakt na prehľadový radar. Rakety Sidewinder budú vyzbrojovať bojové lietadlá F-16 vyrobené pre Taiwan v USA.
Konečný predaj musia po schválení v americkom senáte podpísať predsedovia demokratov i republikánov z Výboru pre zahraničné vzťahy. Dotknutí zástupcovia sa zatiaľ nevyjadrili, či k podpisu dôjde. USA dodržiavajú takzvanú politiku jednej Číny načrtnutú v zákone o vzťahoch s Taiwanom z roku 1979, ktorá stanovuje, že USA nenadviažu formálne diplomatické vzťahy s Tchaj-pejom. Na druhej strane, ale v posledných rokoch otvorene podporujú nezávisloť Taiwanu.
Vzťahy medzi Čínou a Amerikou sú na bode mrazu po návšteve predsedníčky amerického Kongresu Nancy Pelosiovej. Ovtedy Amerika vyslala na Taiwan v krátkom časovom slede niekoľko ďalších delegácií. Siedma flotila amerického námorníctva v nedeľu oznámila, že dva jej krížniky „preplávali koridorom v prielive, ktorý sa nachádza mimo výsostných vôd pobrežných štátov."
Manéver podľa americkej armády dokazuje zapojenie Spojených štátov „v prospech slobodného a otvoreného indopacifického regiónu." Oznámené bolo aj vojenské cvičenie amerického námorníctva, ktoré sa má uskutočniť v najbližších týždňoch.
Čínska armáda uviedla, že pohyb amerických lodí sleduje. Dodala, že jej jednotky sú vo vysokom stupni pohotovosti a sú pripravené reagovať na akúkoľvek provokáciu. Peking zároveň pokračuje v ohlásených i neohlásených vojenských cvičeniach v Taiwanskom prielive.
Z domova: Rezort obrany obhajuje nákup cukroviniek za 200 tisíc eur pre vojakov NATO
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies