BRATISLAVA - Slovenský zdravotný systém sa zásadne odlišuje od tých najlepších. Možnosť vyplácania zisku akcionárom zdravotných poisťovní v povinnom systéme nenájdeme v žiadnej krajine Európskej únie (EÚ), okrem Slovenska. Vyplýva to z analýzy Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) ministerstva financií, ktorá poukazuje na najlepšiu zahraničnú prax.
"Krajiny, kde je zdravotníctvo centralizovanejšie a kde hlavnú rolu hrajú verejné inštitúcie, fungujú efektívnejšie. Slovenský systém je neštandardný v Európe v tom, v akej miere je tu možné podnikať vo verejnom zdravotnom poistení," uviedol analytik ÚHP Adam Marek.
Spoločným znakom zdravotníctva vyspelých krajín je podľa ÚHP neziskovosť zdravotných poisťovní a fondov v povinnom systéme. "Súkromný sektor síce hrá v zdravotníctve dôležitú rolu, jeho miesto je však vo farmaceutickom priemysle, laboratóriách, ambulanciách, poliklinikách či doplnkovom poistení," skonštatovali analytici. Poukázali, že pre vyspelé krajiny je typický tiež univerzálny systém zdravotníctva s prístupom pre všetkých obyvateľov. Nemocnice v krajinách EÚ podľa nich vo veľkej miere vlastní štát. "Súkromný sektor má v krajinách EÚ skôr zastúpenie v menších nemocniciach so špecifickejším zameraním," ozrejmili.
Analytici poukázali tiež na poplatky v zdravotníctve. Tie sú podľa nich bežnou súčasťou vyspelých zdravotných systémov, plnia skôr doplnkovú úlohu. Upozornili, že dôležitá je pri nich transparentnosť. Na Slovensku sú podľa nich doplatky často netransparentné a veľmi slabo regulované.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies