V Bratislave bolo prvé Národné stretnutie pri Pamätníku M. R. Štefánika
Na počesť 130. výročia narodenia Milana Rastislava Štefánika sa dnes uskutočnilo Národné stretnutie pri jeho pamätníku v bratislavskom areáli Eurovea. Dôvodom bolo aj prvé výročie odovzdania pamätníka tejto významnej osobnosti slovenských dejín v novom priestore.
"Štefánik sa konečne po mnohých desaťročiach vrátil do Bratislavy. Bol významný politik, vedec, generál, demokrat, humanista, kresťan – veľký človek, na ktorého nesmieme zabudnúť a treba ho pripomínať aj ďalším generáciám," uviedol v príhovore pred Pamätníkom podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič.
Večernému kladeniu vencov a kytíc rôznymi delegáciami za sprievodu Vojenskej hudby Ozbrojených síl SR a jej následnému promenádnemu koncertu predchádzal niekoľkohodinový slávnostný program v sále Činohry Slovenského národného divadla (SND). Nadácia M. R. Štefánika udelila Pamätné listy mestám, obciam a organizáciám, ktoré si uchovali pamiatku na túto historickú osobnosť v podobe jeho sochy, busty, pamätníka a šírili jeho meno. Ocenenie si prevzali zástupcovia Košarísk, Myjavy, Brezna, Humenného, Lučenca, Povrazníka, Trenčína, Priepastného a iných miest. Tiež školy nesúce Štefánikovo meno v Bratislave, Ivanke pre Dunaji, Lučenci, Košiciach a v Novom Meste nad Váhom i evanjelické cirkevné zbory z Dunajskej Lužnej a Leštín.
V kultúrnom programe zazneli Štefánikove citáty v podaní herca Františka Kovára. Obľúbené piesne Štefánika z Evanjelického spevníka zaspieval Martin Mikuš so sprievodom akordeónu Rajmunda Kákoniho a národné piesne mužský cirkevný zbor z Brezovej pod Bradlom. Účinkoval aj folklórny súbor Dopravár a baletní umelci Štátneho divadla v Košiciach, ktorí predstavili fragmenty z inscenácie M. R. Štefánik Ondreja Šotha a Zuzany Mistríkovej. Boli predstavené dve knihy a DVD o Štefánikovi. Na záver kultúrneho programu premietli v slovenskom dabingu francúzsky dokumentárny film Štefánik, neuveriteľný osud.
"Ocenili sme mestá, obce, školy a cirkevné zbory z rôznych regiónov, aby sme im vyjadrili vďaku a úctu za udržiavanie a šírenie mena Štefánika," zdôvodnil pre TASR správca Nadácie M. R. Štefánika Pavel Šesták. Podľa neho týmto podujatím chcú založiť tradíciu osláv v hlavnom meste pri príležitosti narodenia a nie úmrtia, ako to bolo prevažne doteraz na rôznych miestach.
Znovupostavený Pamätník M. R. Štefánika v Bratislave slávnostne odhalili 4. mája 2009. Koncept pôvodného pamätníka vytvoril v 30. rokoch minulého storočia Štefánikov priateľ, český sochár Bohumil Kafka. Pamätník dokončili v roku 1938 na dnešnom Námestí Ľudovíta Štúra, kde však nevydržal dlho. Najprv odstránil fašistický režim sochu leva, symbolu česko-slovenských légií, ktorých zakladateľom bol práve Štefánik. V 50. rokoch dielo skazy dokonal komunistický režim odstránením a roztavením sochy Štefánika. Cestu pre návrat Pamätníka M. R. Štefánika do Bratislavy otvorili poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí v decembri 2003 prijali uznesenie o jeho znovupostavení na nábreží Dunaja pred budovou novostavby SND. Pamätník dôstojne dotvára námestie nového centra Bratislavy - areálu Eurovea, ktorému poslanci Ružinova odsúhlasili v januári 2010 pomenovanie Námestie M. R. Štefánika.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies