Zahraniční študenti slovenčiny spoznajú aj naše regióny
Slávnostným otvorením sa začal dnes 46. ročník letnej školy Studia Academica Slovaca (SAS). V aule bratislavskej Univerzity Komenského (UK) bol na programe aj koncert speváckeho zboru Lúčnica.
"Verím, že tu strávite príjemné chvíle so slovenčinou v pestrom vzdelávacom i sprievodnom programe," prihovorila sa zahraničným účastníkom zo štyroch svetadielov riaditeľka SAS Jana Pekarovičová.
Počas troch týždňov majú plánovaných 80 až 100 hodín priamej výučby v skupinách. Pre pokročilejších pripravili organizátori špeciálne semináre a v závere tvorivé dielne, kde ich rôzni slovenskí umelci naučia spievať, tancovať či vyrábať šperky.
Na letný kurz sa prihlásilo 167 ľudí z 38 krajín, ktorí majú záujem o štúdium slovenského jazyka, poznávanie našej národnej kultúry i prírodného bohatstva. Sú to študenti vysokých škôl, vedeckí a pedagogickí pracovníci, umelci, úradníci, manažéri či tlmočníci Európskej únie. Najstarší je 62-ročný záujemca z USA a s ním sa prihlásilo šesť Američanov. Najväčší záujem o tradičný kurz prejavili Francúzi, ktorých prišlo 18, z Poľska pochádza 13 účastníkov, z Nemecka 12. O slovenčinu má záujem aj desať Maďarov, deväť Talianov a po osem Srbov a Ukrajincov. Z Česka prišli dvaja záujemcovia a po jednom študentovi majú Čína, Kuba, Líbya, Argentína, Nórsko, Belgicko, Švédsko a Grécko.
"Pripravili sme pre nich exkurzie po regiónoch - pôjdu na Oravu, Spiš, Gemer a Šariš," uviedla pre TASR tajomníčka SAS Adela Gabríková. Pri spoznávaní regionálnej kultúry navštívia aj múzeá, hrady, jaskyne a iné zaujímavosti, neobídu ani Vysoké Tatry. Slovenskú kultúru – filmy, divadelné predstavenia, koncerty či výstavy budú spoznávať aj v hlavnom meste. Stretnú sa s viacerými slovenskými osobnosťami a navštívia hrad Devín.
Podujatie organizuje SAS – centrum pre slovenčinu ako cudzí jazyk, ktoré je špecializovaným pracoviskom Filozofickej fakulty UK. Letný kurz potrvá do 21. augusta.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies