SVET - Vedeckí bádatelia objavili mechanizmus šedivenia vlasov a okrem toho aj na parížskej stanici vykopali starú nekropolu. Predmetom vedeckého skúmania bolo tiež aj zriedkavé zatmenie Slnka.
Vo svete vedy sa v uplynulom týždni udialo niekoľko zaujímavých vecí. Bádatelia objavili mechanizmus šedivenia vlasov, na parížskej stanici vykopali starú nekropolu a pozorovali zriedkavé zatmenie Slnka.
Tím vedcov z Newyorskej univerzity (NYU) sa domnieva, že objavil mechanizmus, na základe ktorého šedivejú vlasy. Toto zistenie by mohlo pomôcť pri vývoji liečby na zmenu buniek s cieľom zvrátiť alebo zastaviť tento proces. Nová štúdia naznačuje, že bunky vo vlasových folikuloch sa môžu starnutím zasekávať a strácať tak svoju schopnosť dozrievať a udržiavať farbu vlasov, čo vedie k šediveniu.
Tisíce ľudí v meste Exmouth na západnom pobreží Austrálie vo štvrtok pozorovali úplné zatmenie Slnka, ktoré trvalo približne 58 sekúnd. Totálne zatmenie nastalo o 11.29 h miestneho času (05.29 h SELČ). Tento prírodný úkaz bol dobre pozorovateľný najmä z územia štátu Západná Austrália. Čiastočné zatmenie však popoludní videli aj obyvatelia miest Sydney a Melbourne. Zatmenie bolo okrem Austrálie pozorovateľné aj vo Východnom Timore, v západnej časti ostrova Nová Guinea, v Indonézii a na Filipínach. Išlo o zriedkavé tzv. hybridné zatmenie Slnka, keď sa zatmenie Slnka z niektorých oblastí javilo ako úplné a z iných ako prstencové, s výrazným slnečným prstencom okolo čiernej plochy Mesiaca. Takýto úkaz predstavuje len necelé tri percentá zo všetkých zatmení Slnka a najbližšie sa očakáva v novembri 2031.
Len niekoľko metrov od rušnej železničnej stanice Port-Royal v centre Paríža objavili vedci nekropolu s 50 hrobmi, ktorá ponúka vzácny pohľad na život v keltsko-rímskom meste Lutetia pred takmer 2000 rokmi. Lutetia (alebo Lutetia Parisiorum) bola predchodkyňou súčasného francúzskeho hlavného mesta Paríž. Na nekropolu sa v Paríži pri výkopových prácach dosiaľ nikdy nenarazilo, a to ani počas výstavby stanice na ľavom brehu Seiny v 70. rokoch 20. storočia. V dôsledku plánov na vybudovanie nového východu zo stanice však na mieste spustili archeologický výskum.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies