KOSTARIKA - Kostarika, kedysi často prezývaná ako ,,Švajčiarsko Strednej Ameriky," bola ešte pred niekoľkými rokmi veľmi obľúbenou turistickou destináciou. Za posledné desaťročie sa tam však zvýšil počet vrážd o 66%, pričom viac ako 70% vrážd údajne súvisí s obchodovaním s drogami.
Kostarická vláda v súčasnosti razantne zvyšuje prítomnosť polície v uliciach a sprísňuje zákony proti obchodovaniu s drogami a zbraňami, keďže sa počet vrážd, v tomto kedysi pokojnom štáte, výrazne zvyšuje.
Táto stredoamerická krajina – inak jedna z mála krajín na svete bez armády – bola dlho obľúbenou turistickou destináciou vďaka svojej pokojnej a šťastnej povesti. Krajina bola dokonca v minulosti označovaná za najšťastnejšiu krajinu na svete.
nádherné pláže by mohla závidieť Kostarike nejedna krajina
Teraz však predstavuje pašerákmi využívanú tepnu pre drogy smerujúce do USA a Európy. Počet vrážd dosahuje rekordné úrovne a vláda prezidenta Rodriga Chavesa sa tam snaží obmedziť násilie.
Po desaťročia bola Kostarika tranzitnou krajinou pre drogy pochádzajúce z krajín ako Kolumbia alebo Ekvádor. V posledných rokoch sa tam pousádzali medzinárodní obchodníci s drogami, vďaka čomu je podľa úradníkov centrom na skladovanie a výrobu drog. Jeho domáca spotreba nelegálnych drog sa tiež zdvojnásobila, uvádza sa v nedávnej správe Organizácie Spojených národov (OSN).
„Chcem, aby sa ľudia mohli pokojne prechádzať po ulici, aby deti chodili bezpečne do parku, aby deti chodili do školy bez strachu, že by sa mohli kedykoľvek ocitnúť uprostred prestrelky,“ povedal v stredu prezident Chaves počas verejného prejavu v San José, hlavnom meste Kostariky. „Budeme bojovať proti skorumpovaným úradníkom, obchodníkom s drogami a úspešne to všetko spálime,“ dodal Chaves.
nedávna zhabaná zásielka drog z pobrežia Pacifického oceána v Kostarike
Podľa oficiálnych údajov sa za posledné desaťročie počet vrážd na Kostarike zvýšil až o 66 percent. V krajine sa tak každých 13 hodín stane najmenej jedna vražda. Rovnaké čísla tiež ukazujú, že viac ako 70 percent týchto vrážd súvisí s obchodovaním s drogami. Chaves sa vyjadril, že gangy teraz verbujú deti, aby pre nich pracovali, pretože v prípade spáchania trestných činov im hrozia menšie právne tresty.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies