Lokality UNESCO potrebujú turistickú propagáciu a zároveň ochranu
Zachovanie kultúrneho dedičstva a jeho marketing boli ústrednými témami dnešnej odbornej konferencie v Ružomberku pod záštitou ministra kultúry a cestovného ruchu SR Daniela Krajcera. O trvalej udržateľnosti konfliktu propagácie a ochrany lokalít UNESCO diskutovali zástupcovia samospráv, akademickej obce a nadácií.
"Nevyhnutne treba dopredu nastaviť indikátory miery únosnosti medzi ochranou a propagáciou a následne ich systematicky sledovať, aby nedochádzalo k tomu, že zo vzácnej pamiatky po istom čase už nebude pamiatka a trestuhodne stratí svoju jedinečnú hodnotu," uviedla odborná garantka spracovania stratégie cestovného ruchu mesta Ružomberok Iveta Niňajová a zdôraznila úlohu zapojenia odbornej, ale i laickej verejnosti do tejto problematiky.
Nezastupiteľnú funkciu samosprávy vyzdvihol vedúci oddelenia kultúry, cestovného ruchu a športu Mestského úradu v Banskej Štiavnici Rastislav Marko. "Samozrejmou prioritou je rozvoj cestovného ruchu, ale nesmie byť živelný bez ochrany pamiatok a histórie. Treba podporovať všetky rozvojové aktivity turizmu, pomáhať ľuďom, ktorí ich vyvíjajú, no zároveň ich aj koordinovať, aby sme neohrozili originálny charakter mesta a jeho ducha," poukázal na pomerne častú snahu investorov o necitlivú prestavbu vzácnych objektov.
"Pamiatky svetového kultúrneho dedičstva majú omnoho širší rozmer, ako sa na prvý pohľad zdá. Majú takmer neviditeľnú symbolickú rovinu, pokiaľ ju niekto dôverne nepozná a nezačne v krajine hľadať. Napríklad iba málokto vie, že na Spiši je skrytý unikátny obraz Jeruzalema, celá trasa posledných troch dní Krista od večeradla až po Golgotu," dodala spoluautorka štúdií o krajinárskom rozmere lokalít svetového kultúrneho dedičstva Katarína Trizuljaková.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies