Svetom včera preletela správa, že obraz legendárneho maliara Pabla Picassa s názvom Buste De Femme (Busta ženy) z roku 1971 bol v Kolíne nad Rýnom vydražený za pozoruhodných 3,4 milióna eur.
Pôvodne sa odhadovalo, že sa obraz predá za 1,5-2,5 milióna eur, napokon sa suma vyšplhala na úctyhodnú cifru. Picasso patrí nepochybne medzi najväčšie mená výtvarného umenia 20. storočia a jeho diela nestrácajú na cene ani dnes. Sú však ešte väčšie mená a diela, ktoré spravili v oblasti umeleckých aukcií skutočnú dieru do sveta a zapísali sa na vrchol rebríčka najdrahších obrazov všetkých čias. Viete, ktoré sú to?
Diela s najvyššie vydraženou sumou v histórii:
1. Leonardo da Vinci: Salvator Mundi – 450 mil. dolárov, 2017
V aukčnej sieni Christie´s v New Yorku sa pred piatimi rokmi vydražil vôbec najdrahší obraz. Niet divu, že sa ním stal práve da Vinciho spasiteľ sveta. Obraz si údajne objednal kráľ Ľudovít XII. v čase, kedy vznikla aj Mona Lisa. Počas druhej svetovej vojny vraj bol korisťou nacistov. Perličkou je, že v r. 2005 ho dvaja obchodníci kúpili za neuveriteľných 1 500 dolárov! Až po šiestich rokoch bolo autorstvo diela definitívne uznané Leonardovi da Vincimu, a tým jeho cena astronomicky stúpla. Dnes je obraz údajne majetkom princa Saudskej Arábie Mohameda bin Salmána.
Salvator Mundi
2. Willem de Koonig: Interchange – 300 mil, dolárov, 2015
V súčasnosti ide o najdrahšie predané dielo moderného umenia. De Koonig je známy svojím abstraktným videním sveta a keď sa dobre zahľadíte, možno v strede obraz v tej ružovej hmote rozpoznáte ležiacu ženu. Odvtedy vraj autor prešiel na maľovanie abstraktných krajín. Obraz sa zapáčil americkému milionárovi Kennethovi C. Griffinovi tak, že ho dostal na druhú priečku v histórii najdrahších diel.
Interchange
3. Paul Cézanne: Card players – 250 mil. dolárov, 2011
Maestro Cézanne vytvoril na konci 19. storočia celú sériu olejomalieb hráčov kariet. Túto najdrahšiu a najslávnejšiu verziu kúpila katarská kráľovská rodina. Zaujímavosťou je, že predlohou k obrazu mu boli miestni poľnohospodárski robotníci, ktorí pracovali na rodinnom sídle Cézannovcov, znalci ospevujú ako maliar dokázal zachytiť ich pohrúženie do hry.
Card players
4. Paul Gaugin: Nafea Faa Ipoipo („Kedy si ma vezmeš?“) – 210 mil. dolárov, 2014
Známy bohém, cestovateľ, dobrodruh a romantik prežil na Tahitách niekoľko rokov, zamiloval sa do tamojšieho života, krás ostrova aj pôvabom tamojších žien. Vďaka tomu vzniklo aj štvrtý najdrahší obraz v histórii. Gaugin ho namaľoval v roku 1892, rok po jeho prvej návšteve Tahít. Vraj odišiel do tohto odľahlého kúska raja po tom, čo sa pohádal s Vincentom Van Goghom. Paradoxom je, že po Gauginovej smrti sa obraz prvýkrát predal za smiešnych sedem frankov!
Nafea faa ipoipo
5. Jackson Pollock: Number 17A – 200 mil. dolárov, 2015
Toto dielo abstraktného expresionizmu vzniklo v roku 1948, po tom, čo Pollock predstavil svoju metódu tzv. kvapkovej maľby. Obraz je vytvorený pomocou tekutých farieb zo syntetickej živice, namaľovaný na drevovláknitej doske. O rok neskôr, keď maľbu zverejnil magazín Life sa Pollock stal prakticky cez noc celebritou. Obraz kúpil Kenneth C. Griffin spolu s Koonigovým dielom z druhej priečky.
Number 17A
6. Rembrandt: Standard Bearer – 198 mil. dolárov, 2022
Známy umelec namaľoval obraz, aby predviedol svoju schopnosť vytvárať vojenské portréty, čo bola v tom čase lukratívna zákazka. Pôvodne chcelo toto dielo zo zbierky Rotschildovcov kúpiť múzeum Louvre, no nenašli dostatok financií, a tak využilo šancu za pomoci holandskej vlády Rijskmuseum v Amsterdame, kde sa dodnes nachádza.
Standard Bearer
7. Andy Warhol: Shot Sage Blue Marilyn – 195 mil. dolárov, 2022
V roku 1964 vytvoril americký umelec slovenského pôvodu Andy Warhol štyri sieťotlačové obrazy Marilyn Monroe, ktoré pomenoval Marilyns. A prečo názov Shot? Keď obrazy naskladané na sebe videla extravagantná umelkyňa Dorothy Podber, vytiahla údajne revolver a strelila do nich. Séria je dodnes jednou z najvyhľadávanejších a najdrahších diel súčasného umenia. Obraz sa predal v aukčnej sieni Christie´s.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies