Veríme, že ste na toto leto vyzbrojení tými najlepšími mapami, sprievodcami a GPS-kami. Niekedy však ani ten najdokonalejší sprievodca nedokáže zachytiť ducha miesta a nepovie vám nič viac, ako niekoľko strohých čísiel a faktov.
Posvietili sme si na niekoľko zaujímavých kníh, ktoré možno neobsahujú toľko užitočných faktov a neprivedú vás tam, kam kážu všetci ostatní sprievodcovia. No každá svojským spôsobom zachytáva príbeh a dušu miesta. Od tatranských končiarov cez francúzske mestečká, africkú divočinu až po plavbu svetovými moriami– nechajte sa unášať pútavými rozprávaním a snívajte!...
Lada svetom – Marián Grofčík (Lada svetom, o.z., 2021).
Tento originálny sprievodca z Horného Vadičova až do Libérie vás neprevedie najkrajšími letoviskami, luxusnými hotelmi, reštauráciami a pamiatkami, pred ktorými si urobíte „cool selfíčko“. Naopak, priznáva sa k tomu už v podtitule, že ide o „cestovanie na žobráka“, zahrňujúce špinavé tričká a ponožky, varenie na ohni a spanie na zemi. Štipľavý, miestami drsný slovník, opisujúci netradičnú africkú cestu (Maroko, Západná Sahara, Mauretánia, Senegal, Guinea, Libéria, Pobrežie Slonoviny) na úbohom prepotenom žiguláku. No o to viac autentických zážitkov, dobrodružstva, humoru a slobody...
Francúzsko krížom-krážom – Mária Danthine Dopjerová (Slovart, 2020).
Autorka, rodáčka z Piešťan žijúca v Paríži so svojou rodinou cestuje po celom Francúzsku a sprostredkúva čitateľovi všetky jeho obrazy, vône, chute: nádherné vinice, románske kostolíky, deudškovia - hráči petangu na námestíčkach historických mestečiek, pekárne s horúcimi koláčikmi, ale aj chuť citrónového sorbetu, či anízového likéru. To všetko nájdete v knihe s krásnymi ilustráciami Tiny Minorovej, sprevádzajúcimi autorkine chytľavé opisy, zážitky a skúsenosti, historické odbočky, ale aj skvelé originálne francúzske recepty.
Idioti na plavbě kolem sveta- Ivan Orel (Vladimír Šimek, 2006).
Fascinujúce päťročné putovanie plachetnice Victoria po svetových moriach. Pár bláznov, ktorí si postavili loď a vydali sa na moria bez skúseností, peňazí sponzorov, aby prekonali sami seba a užili si absolútnu slobodu na mori. Napokon táto netradičná partička preplávala spolu 49 122 míľ a jeden z nich o ich putovaní napísal túto knižku. „Kto nerozumie prírode, ide študovať biológiu, kto nerozumie sám sebe, ide študovať psychológiu. A kto nerozumie ničomu, ide na more...“
Jamie po taliansky – Jamie Oliver (Spektrum Grafik, 2006).
Typický britský blondiak, ktorý tvrdí, že mal byť Talianom. Jamie Oliver možno dnes už nie je tak v kurze ako pred desaťročím, no jeho kulinársky sprievodca Talianskom je dodnes neprekonateľný a nesmrteľný. Z knižky priam cítiť jeho lásku k Talianom, ich kuchyni, zvykom, tradíciám, chutiam. Jamie prekrižoval Taliansko so svojím mikrobusom a kuchynským prívesom krížom-krážom, rozprával sa s najlepšími chefmi aj obyčajnými babičkami a vyrobil unikátnu farebnú encyklopédiu talianskej kuchyne.
Na chrbte - Gréta Čandová, Samo Marec, Jakub Čaprnka (madebythe, 2023).
Netradičný sprievodca tatranskými cestami a necestami o živote tých, ktorí si na chrbát nakladajú viac ako ostatní smrteľníci. Tatranskí nosiči sú zvláštny druh, ktorý patrí neodmysliteľne k našim horám. Autori sa rozhodli sprevádzať ich na ich cestách nahor a dolu, počúvať ich príbehy, zážitky, skúsenosti a zapisovať všetko zaujímavé. Výsledkom je táto originálna kniha o „posledných svojho druhu v Európe.“
Pod toskánským sluncem – Frances Mayes (Paseka, 2008).
Knižka, opisujúca radosti a strasti opráv opustenej toskánskej usadlosti, budovania záhrady a objavovania čara tamojšej kuchyne sa dokázala dva roky tvrdohlavo držať na vrchole rebríčka bestsellerov New York Times! Čím to je, že opis rekonštrukcie domu, vysádzania záhradky a vyvárania talianskych dobrôt dokázala poblázniť celý svet? Autorka dokázala na stránky svojej mega-úspešnej knihy dostať celé čaro Toskánska, všetkých jeho farieb, vôní, detailov, ale aj krásny príbeh odvahy začať v živote celkom odznova... Kniha sa dočkala aj úspešného filmového spracovania.
O čom sníva raketový pes – Júlia Batmendijová (N Press, Hiking sk, 2020).
Cesta hrdinov SNP sa tiahne naprieč celým Slovenskom od Duklianskeho priesmyku až po Devín a autorke knihy sa podarilo na tejto 770 kilometrov dlhej trase vytvoriť ženský rýchlostný rekord. Prekonala ju za 11 dní a 18 hodín, a ešte aj o svojom putovaní napísala zaujímavú knižku. Úprimný humor, opisy pocitov srdca aj tela počas náročného putovania, a k tomu skvelá propagácia turizmu na Slovensku a jeho krás. Aj vďaka tomu bola kniha zaradená medzi Martinus knihy roka 2020.
Paríž sa odhaľuje – Stephen Clarke (Plus, 2012).
Známy autor a znalec francúzskych duší so svojím pichľavým anglickým humorom neprestáva udivovať a baviť ďalšími a ďalšími zábavnými postrehmi o francúzskej náture, ale aj životnom štýle, kultúre, gastronómii. V tejto knižke svojej úspešnej série sa zameriava na hlavné mesto – metropolu sveta, elegancie, šarmu, umenia, vášní, módy... Sú Parížania naozaj takí neznesiteľní? Za čo ich milovať a naopak, nenávidieť? Dozviete sa všetko – autor vás prevedie od ich láske k jedlu, šampanskému cez parížsku módu, kinematografiu až po svrčkov v metre.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies