TRNAVA - Vďaka inštalovaným fotovoltickým panelom sa stali základné školy v Trnave z veľkej časti sebestačné pri výrobe elektrickej energie. Fotovoltiku tam má všetkých deväť škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
Vďaka inštalovaným fotovoltickým panelom sa stali základné školy (ZŠ) v Trnave z veľkej časti sebestačné pri výrobe elektrickej energie. Trnave sa takýto krok podaril ako prvému mestu na Slovensku, fotovoltiku má všetkých deväť škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Informovala o tom hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.
S inštaláciou panelov na strechy ZŠ začali na jeseň 2022. "Vo februári si už všetky vyrábali vlastnú energiu, pričom dve z nich dokázali vyrobiť i nadbytok. Okrem škôl sú fotovoltikou vybavené aj Stredisko sociálnej starostlivosti na Ulici Vladimíra Clementisa a Mestská poliklinika na Starohájskej," uviedla. Mesto vynaložilo na projekt fotovoltických panelov 862.918,80 eura vrátane DPH. Očakávaná návratnosť sa pohybuje v rozmedzí troch až štyroch rokov v závislosti od cien energií. Z dlhodobého pohľadu predstavuje predpokladaná priemerná úspora elektrickej energie v prepočte na jednu školu 67 percent.
Radnica chce pokračovať so zavádzaním fotovoltických systémov aj na ďalších svojich budovách. Výrazne by takýto systém pomohol napríklad zimnému štadiónu, ktorý už dnes nepriamo ťaží z fotovoltických panelov na školách. "V blízkej budúcnosti sa pripravuje zriadenie fotovoltiky aj na budove Zariadenia pre seniorov v Trnave na Terézie Vansovej a na obnovenej stavbe skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste. Na všetkých základných školách sa zároveň zvýšia kapacity fotovoltických panelov na povolené maximá," doplnila hovorkyňa.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies