Jánošíkove dni ponúknu viacero noviniek i odhalenie sochy Juraja Jánošíka
Štyri dni 49. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni (JD) v Terchovej ponúknu od 28. do 31. júla 2011 na štyroch festivalových pódiách vystúpenia takmer 1200 účinkujúcich zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Ukrajiny a Poľska. Na tlačovej konferencii o tom dnes v Žiline informoval šéfdramaturg festivalu Peter Cabadaj.
Jánošíkove dni majú podľa Cabadaja medzinárodný charakter už dvadsať rokov, počas ktorých sa na ňom predstavilo niekoľko tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta. Upozornil na program Terchovská muzika a jej hostia, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 28. júla od 17.00 h sa v Kultúrnom dome A. Hlinku. „Podľa dochovaných písomných prameňov je tento rok rokom 120. výročia prvej písomnej zmienky o terchovskej muzike. Takže je celkom logické, že výročie musí v rámci Jánošíkových dní zarezonovať. Terchovská muzika dnes predstavuje unikátny, nielen slovenský, ale medzinárodný fenomén, ktorý už poznajú diváci cez mnohé muzikantské rody z Terchovej a okolia minimálne na štyroch kontinentoch,“ skonštatoval Cabadaj.
Novinkou tohtoročných Jánošíkových dní bude podľa šéfdramaturga festivalu samostatný detský folklórny program s názvom Ratolesti, ktorý sa uskutoční v sobotu v amfiteátri Nad bôrami. „Je to pokus založiť novú tradíciu veľkého detského programu, kde by dostali priestor najlepšie detské folklórne súbory a skupiny, ktoré na Slovensku pôsobia. Zároveň ich chceme motivovať k tomu, aby ďalej pokračovali v rozvíjaní ľudovej tradície. Druhou novinkou je program Škola tanca vo festivalovom stane, ktorej cieľom je v sobotu podvečer atraktívnym spôsobom naučiť záujemcov tancovať tance z Terchovej a okolia,“ povedal Cabadaj.
Doplnil, že popri dominantnom folklóre nebude chýbať ani prezentácia iných hudobných žánrov, vernisáže výstav (Nájdené struny stratených nôt, Remesklo – výber z tvorby akademického sochára Milana Opalku, rodáka z Terchovej, pri príležitosti jeho 50. narodenín), prezentácia ľudových remesiel a škola remesiel, razenie dukáta s motívom Jánošíka, komorné programy či ohňostroj. „Po rokoch sa dočkáme v rámci Jánošíkových dní niečoho veľkolepého – odhalíme sochu Juraja Jánošíka. Neprezradím, o aké dielo pôjde ani kto je jeho autorom. Bude to v sobotu pred obecným úradom a bude to prekvapenie,“ doplnil Cabadaj.
Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní je od roku 1968 divácky atraktívny konský vozový sprievod s krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi na vozoch. „Bez konského vozového sprievodu, erbového podujatia festivalu by nikdy neboli Terchová a Jánošíkove dni predstavené v takej kráse ako práve počas tohto nezabudnuteľného podujatia,“ uzatvoril Cabadaj.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies