Pred pokutou sa nebudem zachraňovať, nevnímam to ako tragédiu
Poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Ivan Chaban sa nebude zachraňovať pred pokutou, ktorú by mal dostať za oneskorené podanie majetkového priznania. Potvrdil to dnes pre TASR s tým, že to nevníma ako tragédiu.
"Nechal som si to na poslednú chvíľu," priznal koaličný člen snemovne. Za objektívnu príčinu zároveň označil skutočnosť, že mu vykradli auto. Prišiel tak o počítač, dokumenty a aj vyplnené majetkové priznanie. "Trvalo mi potom dva-tri dni, kým som dal dokopy údaje. Preto došlo k posunu," vysvetlil. Tvrdí, že aj keď mu auto vykradli, priznanie mohol podať skôr.
"Ja sponzorujem týrané ženy či prevenciu na drogy oveľa vyššími sumami, takže ja rád vrátim tieto peniaze do vybrakovaného štátneho rozpočtu a na sponzorovaní sa určite budem podieľať aj v budúcnosti," ubezpečil poslanec, ktorý je v civilnom živote lekárom.
Chaban je podľa vlastných slov plne v zhode so zámerom vlády obmedziť výsady poslancov. "Keď prekročím rýchlosť, mám dostať pokutu. Ja by som zákon sprísnil aj tým, že ten, kto nepriznáva majetok, by mal stratiť mandát. V tom je problém, nie v tom, či ho niekto prizná o deň či dva neskôr. Ide o to, čo priznáva a kde skrýva majetky," dodal.
Predsedníčka parlamentného výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) vo štvrtok (12.8.) oznámila, že jej výbor začne na septembrovej schôdzi konanie voči trom poslancom, ktorí v stanovenom termíne nedoručili do Národnej rady SR svoje majetkové priznania. Okrem Chabana sa to týka aj Natálie Blahovej a Milana Laurenčíka (obaja SaS). S členmi strany Richarda Sulíka sa TASR zatiaľ spojiť nepodarilo.
Majetkové priznania boli všetci noví poslanci NR SR (je ich 81) povinní predložiť na základe ústavného zákona do 30 dní odo dňa, kedy sa ujali výkonu verejnej funkcie. Keďže sľub skladali 8. júla, dokumenty mali predložiť do 9. augusta. Podľa Zmajkovičovej si túto povinnosť splnili všetci okrem spomínaných troch poslancov.
Členka Smeru-SD tvrdí, že výbor si môže od previnilcov ešte vyžiadať stanovisko. "Verejný funkcionár má možnosť sa vyjadriť, prečo podal priznanie oneskorene," povedala. No ak je priznanie podané oneskorene, hoci aj o jeden deň, tak nastupuje sankcia. "Zákon nepripúšťa nejakú mäkkosť. Nie je tam slovíčko 'možno udeliť' pokutu, ale 'udeľuje sa' pokuta," zdôraznila Zmajkovičová.
Keďže však ide o čerstvo nastúpených zákonodarcov, ich pokuta nebude predstavovať výšku celého poslaneckého platu, ale dosiahne úroveň priemernej mzdy v národnom hospodárstve, teda viac ako 740 eur. Sankciu musia ešte odhlasovať členovia spomínaného výboru.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies