Japonci našli vzácne zeminy na dne Tichého oceánu
Japonskí výskumníci uvádzajú, že našli obrovské ložiská vzácnych zemín, ktoré sa používajú v technologicky vyspelých zariadeniach.
Podľa geológov sa na dne Tichého oceánu nachádza tohto vzácneho materiálu 80 až 100 miliárd ton. V súčasnosti podiel Číny na svetovej produkcii vzácnych zemín dosahuje 97 %.
Americký Geological Survey odhaduje, že známe svetové zásoby zemín dosahujú asi 110 miliónov ton. Nachádzajú sa najmä v Číne, Rusku, v ďalších štátoch bývalého Sovietskeho zväzu a v USA.
Analytici uviedli, že sa postavenie Číny radikálne zmení v prípade, ak sa ukáže, že sa ťažba vzácnych zemín z dna oceánu vyplatí.
Japonský tím pod vedením profesora Tokijskej univerzity Jasuhira Kata našiel vzácne zeminy v morskom bahne v 78 lokalitách. Kato uviedol, že zeminy obsahujú veľké množstvo vzácnych kovov. Štvorcový kilometer je údajne taký výdatný, že materiál v ňom by pokryl 20 % ročného globálneho dopytu po vzácnych prvkoch. Nachádzajú sa 3500 až 6000 metrov pod hladinou.
Ložiská zemín sa nachádzajú v medzinárodných vodách na východ a západ od Havaja a na východ o Tahiti vo Francúzskej Polynézii.
Banská spoločnosť Nautilus, kótovaná na burze, už získala licenciu na ťažbu vzácnych zemín z morského dna v okolí Papuy Novej Guiney.
Ťažba surovín znepokojila ochrancov životného prostredia. Obávajú sa, že banská činnosť v moriach naruší ich ekosystémy.
Zdroj: TASR/BBC
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies