Srbsko očakáva, že rokovania o členstve v EÚ sa začnú začiatkom roku 2012
Srbsko po zatknutí a vydaní Ratka Mladiča haagskemu tribunálu očakáva, že rozhovory o členstve krajiny v EÚ sa začnú začiatkom budúceho roka. V Bruseli to dnes vyhlásil srbský prezident Boris Tadič.
Tadič podľa agentúry AP dodal, že po vydaní Mladiča bude svoje úsilie sústrediť na rozvoj trhovej ekonomiky, kde môže prekvitať medzinárodný obchod. "To je jediný spôsob, ako do našej krajiny prilákať nových investorov a zvýšiť životnú úroveň," povedal Tadič po stretnutí s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom.
Van Rompuy Tadiča vyzval na urýchlenie reforiem v dôležitých sektoroch - napríklad justícii - aby decembrový summit EÚ mohol Srbsku schváliť štatút kandidáta na členstvo.
"Máme pred sebou šesť mesiacov. Zvyšný čas treba dobre využiť," povedal Van Rompuy.
Mnohí pozorovatelia zastávajú názor, že Srbsko premárnilo 16 rokov, keď Mladič unikal pred zatknutím. Krajinu ešte čakajú drastické reformy - od poľnohospodárstva po hospodárstvo - aby svoje zákony zosúladila so zákonmi v EÚ. Ďalšou prekážkou je Kosovo, ktoré v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť. Nezávislosť uznala väčšina krajín únie, Belehrad región stále považuje za súčasť svojho územia.
Van Rompuy však ocenil zlepšenie dialógu medzi Kosovom a Srbskom. "Blížime sa k pragmatickým dohodám o regionálnej spolupráci, ktoré majú zásadný význam pre proces európskej integrácie," povedal.
Srbsko je od druhej svetovej vojny politickým centrom Balkánu a stále zostáva dôležitým dopravným uzlom. Politický vplyv krajiny sa - v dobrom aj zlom - stále prejavuje aj za hranicami Srbska.
Oproti ostatným krajinám bývalej Juhoslávie Srbsko výrazne zaostáva. Chorvátsko dokončuje rokovania o vstupe, Čierna Hora a Macedónsko sú kandidátmi na členstvo.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies