Pokusy amerických lekárov v 40. rokoch neprežilo 83 ľudí
Najmenej 83 ľudí sa stalo v 40. rokoch 20. storočia v Guatemale obeťami morbídnych pokusov amerických lekárov s pohlavne prenosnými chorobami. Vyplýva to zo správy vyšetrovacej komisie zriadenej prezidentom Barackom Obamom, ktorej výsledky zverejnili v pondelok.
Na testoch sa zúčastnilo takmer 5500 ľudí. Z nich viac ako 1300 bolo v rokoch 1946-1958 zámerne infikovaných kvapavkou a syfilisom a len necelých 700 liečili, uviedol člen vyšetrovacej komisie Stephen Hauser.
To, čo sa stalo v Guatemale, nie je podľa šéfky komisie Amy Gutmannovej "nehoda". Niektorí zo zúčastnených vedcov už vtedy tvrdili, že takéto pokusy by v USA nemohli robiť. Vedci "ani v najmenšom nerešpektovali ľudské práva a etiku" a zrejme sa snažili zakryť svoje činy, myslí si Gutmannová.
Cieľom experimentov bolo zistiť, či vtedy ešte nový liek penicilín má preventívny účinok proti pohlavne prenosným chorobám. Americký vedec John Cutler a jeho spolupracovníci zhromaždili 1500 dobrovoľníkov, vrátane mentálne postihnutých osôb. Najprv nakazili prostitútky a povedali im, aby mali nechránený sex s vojakmi a väzňami. Keďže sa infikovalo len zopár ľudí, lekári následne priamo nakazili vojakov, väzňov a pacientov psychiatrických ústavov. Neinformovali ich však o cieľoch pokusov a ani ich nevarovali pred potenciálne smrteľnými následkami.
Prezident Obama a jeho vláda sa Guatemale za pokusy na ľuďoch oficiálne ospravedlnili v októbri minulého roku. V decembri Obama vytvoril vyšetrovaciu komisiu na vyšetrenie týchto udalostí. Guatemalský prezident Álvaro Colom odsúdil experimenty ako zločin proti ľudskosti a nariadil paralelné vyšetrovanie.
Vedec John Cutler, ktorý zomrel v roku 2003, bol zapojený aj do kontroverznej štúdie známej ako "experiment Tuskegee". V rámci neho boli v rokoch 1972-1972 vedecky pozorované stovky Afroameričanov s pokročilým syfilisom, no ochorenie nikto neliečil.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies