BRATISLAVA - Na festival Pohoda sa chodia návštevníci všetkých vekových kategórií uvoľniť pri kvalitných predstaveniach, tanci a atraktívnom sprievodnom programe. Nechýba ani alkohol, ktorého nezodpovedná konzumácia však môže z pohodového zážitku spraviť nepríjemnosť na pár dní alebo aj na celý život.
Preto ani na 26. ročníku multižánrového festivalu Pohoda nechýbalo združenie Pi s rozumom, aby edukačne a aj prakticky podporilo zodpovedný prístup k pitiu alkoholu a tiež k bezpečnému odchodu z festivalu. Občianske združenie Fórum Pi s rozumom (FPSR) po predchádzajúcich skúsenostiach aj tento rok pomáhalo návštevníkom Pohody pristupovať k pitiu alkoholu rozumne, predovšetkým ak na druhý deň odchádzali z festivalu autom. Hliadky na dvoch pevných stanovištiach a tiež v areáli Pohody počas celého festivalu a aj po jeho skončení merali záujemcom hladinu alkoholu v dychu certifikovanými alkohol testermi. Zároveň rozdávali letáky s fiktívnym účtom za nehodu. „Na Pohode sme boli tretíkrát a tento ročník bol najsilnejším. Teší nás záujem návštevníkov o testovanie, no ešte lepší pocit máme zo skutočnosti, že ľudia sa sami zaujímali o to, čo znamená piť s rozumom. Naše hliadky teda pôsobili aj edukatívne,“ hovorí Tomáš Huba, predseda predstavenstva OZ Fórum Pi s rozumom. Vyškolené hliadky vodičom na fiktívnom účte za nehodu ukazovali, že nehoda pod vplyvom alkoholu ich môže vyjsť aj na takmer stotisíc eur.
„Ďalším prekvapením je pre mnohých fakt, že malé pivo dvanástka, pohár vína a štyri centilitre destilátu majú rovnaký obsah alkoholu. Naše hliadky zas prekvapovalo, keď sa im majitelia elektrokolobežiek a elektrobicyklov priznávali, že netušili, že aj oni môžu dostať pokutu a trest za jazdu pod vplyvom alkoholu, ak jazdia mimo obce, mesta alebo cyklocesty a hodnota alkoholu v ich krvi u nich presiahne 0,5 promile,“ reprodukuje Huba skúsenosti hliadok Pi s rozumom na Pohode.
Po Pohode 2023 menej alkoholu za volantom než minulý rok Počas celého festivalu si nechalo zmerať hladinu alkoholu vyše 5-tisíc návštevníkov, medzi nimi aj známe tváre ako komička Simona Salátová, herečka a speváčka Alžbeta Ferencová, politik Richard Sulík, ale aj influenceri Adam Štrba, Oskar Barami, Viktoria Aicha Niang a ďalší, ktorí Pi s rozumom podporili aj u svojich fanúšikov. „Návštevníkom Pohody sme boli k dispozícii každý deň od rána do polnoci a v nedeľu až do pätnástej, teda ešte tri hodiny po oficiálnom skončení Pohody, aby naozaj všetci mohli odísť domov bezpečne,“ približuje Huba pôsobenie hliadok Pi s rozumom na multižánrovom festivale. Najväčší záujem o meranie hladiny alkoholu bol v sobotu v noci a v nedeľu ráno, keď hliadky dávali „fúkať“ už od šiestej hodiny rannej.
Hliadky Pi s rozumom na festivale Pohoda namerali najviac 6,6 promile. „Počas sobotňajšej noci chceli ľudia najmä vedieť, či si ešte môžu dať za pohárik, aby ráno nedoplatili na zvyškový alkohol, čo je vlastne jeden zo spôsobov, ako piť s rozumom. V nedeľu už každý túžil vidieť na testeroch len nuly. Pokiaľ tam neboli, šoféri si zodpovedne prišli merania zopakovať. Podľa trenčianskej polície namerali ich hliadky alkohol u 13 vodičov, z toho u 11 pod 1 promile a jeden vodič a cyklista nafúkali viac. Minulý rok, keď sme na Pohode neboli, nafúkalo až 17 vodičov a 14 cyklistov a kolobežkárov,“ uzatvára Tomáš Huba zhrnutie Pohody z pohľadu OZ Fórum Pi s rozumom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies