Bratislava-Medzi vedecké inštitúcie, ktoré participujú na významnom projekte, patrí aj Slovensko
Hviezdna obloha oddávna v ľuďoch vzbudzuje množstvo otázok. Už aj malé deti zaujíma, ako to vlastne nad našimi hlavami vyzerá. Aj v našej krajine máme množstvo odborníkov, ktorí sa astronómiou zaoberajú na profesijnej úrovni. Nedávno podpísali dôležitý dokument.
Výskumné inštitúcie zo siedmich európskych krajín podpísali zakladaciu listinu pre výstavbu Európskeho slnečného ďalekohľadu (EST), ktorý sa stane najväčším optickým zariadením na výskum Slnka v Európe. Medzi zakladajúcimi členmi je aj Slovensko, zastúpené Astronomickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorá o tom informuje na svojom webe.
EST bude mať primárne zrkadlo s priemerom 4,2 metra a poskytne astronómom bezkonkurenčný nástroj na pozorovanie Slnka. Jeho konštrukcia je naplánovaná v observatóriu na ostrove La Palma v Španielsku, ktorý je známy ako výborné miesto pre astronomické pozorovania. Astronomický ústav SAV je do projektu EST zapojený už od roku 2008.
"Plné členstvo dáva zúčastneným inštitúciám rozhodovaciu právomoc o všetkých budúcich vedeckých, technologických a priemyselných aspektoch projektu," priblížil riaditeľ Astronomického ústavu SAV Peter Gömöry. Okrem Slovenska sa na jeho vzniku podieľa Česká republika, Nemecko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo.
Projekt bol zaradený do Plánu európskeho strategického fóra o výskumných infraštruktúrach v roku 2016, čím sa stal strategickou výskumnou infraštruktúrou pre Európu. Cieľom tohto projektu je zlepšiť chápanie Slnka prostredníctvom pozorovaní jeho magnetických polí v bezprecedentných detailoch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies