Zvykneme si povzdychnúť, že na Slovensku máme snáď všetko z prírodných krás, okrem mora. A hoci si nemôžeme dopriať kúpanie v mori, či slnenie na jeho pobreží kedy chceme, niečím sa napriek tomu pochváliť môžeme – ostrovmi!
Na našich riekach či priehradách vzniklo niekoľko malebných a nezvyčajných zákutí – väčších či menších ostrovov, ktoré ukrývajú svoje poklady a tajomstvá. Poďte sa s nami pozrieť na sedem z nich...
Vtáčie ostrovy
Juhozápadne od Šamorína, v Hrušovskej zdrži (ako súčasti vodného diela Gabčíkovo) sa nachádza malebný vtáčí ostrov, ktorý je síce maličký (cca 7 ha), no o to vzácnejší. Pôsobí ako nádherná záhrada, oáza ticha a zelene, kde nájdete najväčšie hniezdisko čajky čiernohlavej, kalužiaka červenonohého, rybára riečneho a ďalších viac ako 115 druhov vtáctva. Výlet môžete spojiť návštevou športového areálu Divoká voda v Čunove.
Významnou hniezdnou lokalitou je aj vtáčí ostrov na Oravskej priehrade (neďaleko Námestova) ako súčasť chránenej krajinnej oblasti Horná Orava. Žije tu takmer dvetisíc druhov vodných vtákov – kačice, riečne rybárky, čajky smejivé aj bielohlavé... Z pochopiteľných dôvodov prístup na ostrov nie je možný, no obzrieť si ho môžete z vyhliadkovej lode.
Slanický ostrov
Na Oravskej priehrade nájdete aj ďalší ostrov, prezývaný aj Ostrov umenia. Je to v podstate vyvýšenina, ktorá zostala v r. 1953 po zatopení piatich obcí pri vzniku priehrady. Na romantickom ostrove nájdete barokový Kostol Povýšenia sv. kríža s Kalváriou, vďaka Oravskej galérii si tu môžete pozrieť niekoľko stálych expozícií umenia o histórii stavby priehrady, zatopených obcí, či kamenárskej minulosti regiónu. Samotný kostol ukrýva ukážky ľudovej plastiky a maľby, za prechádzku stojí okolitý park.
Žitný ostrov
Najväčší riečny ostrov v Európe a najväčšia zásobáreň pitnej vody pre Strednú Európu medzi Dunajom a jeho ramenom Malý Dunaj zo severu (sčasti sa ostrova dotýka aj Váh) je našou úrodnicou, plnou plodín, lesov, no aj krás, ktoré tu môžete obdivovať počas jedinečného výletu. Určite si tu nájdete tú svoju turistickú destináciu. Žije tu vodné vtáctvo, bažanty, zajace, jarabice, drop veľký (v chránenom areáli Dropie), z chránených rastlín napríklad lekno biele. Unikátom sú tunajšie vodné mlyny, vzácne technické pamiatky, ktoré fungovali ešte v polovici 19. storočia. Dnes môžete navštíviť štyri kolové vodné mlyny (Jahodná, Dunajský Klátov, Jelka, Tomášikov) a jeden lodný v Kolárove. Ďalšie tipy na výlet? V Komárne si pozrite Starú pevnosť a vydajte sa na vyhliadkovú plavbu okolo mesta.
Malý žitný ostrov vedľa Žitného ostrova je chránenou krajinnou oblasťou a prírodnou rezerváciou, kam sa dá dostať mostami (Gabčíkovo, Čunovo), alebo Kompou (Kyselice-Vojka). Je tu jediné hniezdisko orliaka morského, žijú tu kormorány, volavky, bobry...
Kúpeľný ostrov, Piešťany
Akési mesto v meste – pôsobivá oáza ticha a odpočinku uprostred nádherného parku, plného života a pestrej flóry, ale aj sôch, fontán, zaujímavých scenérií. Už len samotné prechádzky kúpeľným ostrovom pôsobia ozdravujúco na telo aj dušu. Ostrov je výdobytkom nielen dnešných návštevníkov mesta, má svoju históriu, s obľubou ho navštevovali zahraničné návštevy, v roku 1917 sa práve tu stretli traja cisári – rakúsky Karol I., nemecký Wilhelm II., a bulharský Ferdinand I. Coburský. Piešťanský ostrov je jediný v Európe, ktorý sa môže pýšiť až desiatimi termálnymi prameňmi. Môžete si tu zahrať golf, tenis, prechádzať sa po nábreží Váhu, navštíviť Balneologické múzeum, či len tak obdivovať nádherné secesné budovy.
Veľkolélsky ostrov
Neďaleko Komárna nájdete ostrov s rozlohou viac ako 250 hektárov, kde žijú ohrozené sysle poľné, sú tu vzácne lesné a mokradné biotopy, vďaka čomu bol v r. 2004 zaradený do európskej siete chránených území Natura 2000. Môžete tu navštíviť ekofarmu Ostrov, kde prebiehajú jazdecké kurzy pre deti, organizujú vodnú turistiku či sprevádzané exkurzie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies