Poprad - Pri záplavách sú hlavným problémom nedostatočné možnosti odvodňovania
Letné počasie v poslednom čase na Slovensku poriadne mení tvár. Vysoké teploty presahujúce "prímorské" tridsiatky striedajú prudké dažde a silné búrky. Rieky a potoky sa vylievajú z korýt do ulíc a podzemných častí rodinných domov. Počas uplynulého víkendu sa voda liala na východe Slovenska. Zaplavená je vyše tridsiatka dedín a miest.
Druhé alebo tretie stupne povodňovej aktivity boli k nedeľňajšej 18.00 h vyhlásené v 32 obciach a mestách v povodí riek Slaná, Hornád a Poprad. Informoval o tom hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák. "Povodňová aktivita a následné vyhlasovanie stupňov povodňovej aktivity zástupcami samospráv vznikla v dôsledku uplynulej zrážkovej činnosti, čím došlo k zaplaveniu mnohých obcí, a to hlavne z dôvodu stekania vôd spolu s pôdou a naplaveninami z okolitého prostredia - svahov z lesov a polí, a tiež vplyvom vnútorných vôd - z nedostatočnej kapacity odvodňovacích rigolov a podobne, a následného pomiestneho vybreženia vodných tokov v jednotlivých obciach a katastrálnych územiach," uviedol Bocák.
Vodohospodári vykonávajú podľa neho okrem hliadkovej činnosti v ohrozených lokalitách povodňové zabezpečovacie práce, ktoré spočívajú najmä v stabilizácii svahov a odstraňovaní nánosov. "Dnešný deň bolo v teréne v rámci vodou postihnutých povodí 85 vodohospodárov a 42 kusov techniky," skonštatoval hovorca. V povodí Hornádu, Slanej a Popradu v nedeľu prevládalo zamračené počasie s výraznou zrážkovou činnosťou s rôznou intenzitou v sledovaných lokalitách, a to podľa predpokladov hlavne na spodných úsekoch vodných tokov.
Podľa SVP platí, že vodné stavby, ktoré sa nachádzajú na vodných tokoch, pozitívne ovplyvňujú hladiny vodných tokov pod nimi. Splošťujú povodňové vlny, vykonávajú protipovodňovú ochranu a akumulujú vodu v nádržiach.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies