Prešli ste s batohom na pleciach už všeličo a hľadáte skutočnú turistickú výzvu? A čo takto vydať sa ešte toto leto na skutočnú kráľovnú našich turistických trás – Cestu hrdinov SNP?
Cesta hrdinov SNP je najdlhšou a najdôležitejšou turistickou magistrálou Slovenska. Prechádza na východe od Duklianskeho priesmyku cez celú krajinu až k bratislavskému hradu Devín. Má dokopy 770 kilometrov a hoci je krajinne veľmi rôznorodá – prechádza aj kotlinami a obývanými sídlami, jej najväčšiu časť tvoria horstvá, preto si vyžaduje určitú kondíciu a rozhodne nepatrí medzi ľahké trasy.
No ak ste aspoň priemerne pohybovo zdatní a máte nejakú tú túru už za sebou, Cestu hrdinov SND určite zvládnete. Napokon, nikde nie je napísané, že ju musíte „dať“ v prísne predpísanom časovom limite.
Priemerne sa magsitrála zvláda za cca 26-28 dní, ak by ste ju chceli pokoriť za kratší čas, musíte zvládnuť viac ako 30 kilometrov za deň. Zaujímavý ženský rekord pokorila v roku 2021 Soňa Kopčoková, ktorá trasu zvládla za 11 dní. No vy sa tejto bývalej majsterke v body fitness a šampiónke v ultra behu radšej nesnažte vyrovnať, a ak ste sa rozhodli Cestu hrdinov SNP pokoriť, určite si zvoľte vlastné tempo...
Trasa – ako už názov napovedá, prechádza najvýznamnejšími miestami Slovenska, spojenými s historickými udalosťami SNP a následným oslobodzovaním krajiny. Svoje meno dostala v roku 1956, po celej dĺžke je značená červenou turistickou trasou. Jej úsek od Bradla je známy aj pod názvom Štefánikova magistrála.
A čo všetko na Ceste hrdinov SNP uvidíte? Poďte sa s nami pozrieť na najzaujímavejšie miesta trasy.
Od Duklianskeho priesmyku na slovensko-poľských hraniciach v severnej časti Laboreckej vrchoviny sa cez Vyšný Komárnik a Medvedie dostanete k údoliu potoka Kapišovka – tzv. Údoliu smrti s rozmiestnenými exponátmi prírodného múzea karpatsko-duklianskej operácie 2. svetovej vojny. Cez Nižnú Jedľovú sa pokračuje do Svidníka, kde sa môžete zastaviť pri pamätníku vojakom, ktorí padli pri oslobodzovaní východného Slovenska.
Od Svidníku sa ide cez vrch Čierna hora, Makovické sedlo a kopec Makovica v povodí riek Ondavy a Kurimky. Cez Kohútov a Spálený vrch prídete až k hradu Zborov, ktorý patrí medzi najkrajšie, najväčšie a najzachovalejšie zrúcaniny. Rozprestiera sa na jednom z najstarších chránených území Slovenska.
Odtiaľ sa stúpa na Stebnícku Maguru (899 m. n. m.) s televíznym vysielačom. Potom už vás čaká Bardejov so svojím malebným centrom, patriacim do svetového dedičstva UNESCO a Bardejovské kúpele. V Hervatove si určite pozrite unikátny drevený kostol sv. Františka z Assisi – najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku, takisto zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Cez Bukový vrch a Čergov prídete do obce Terňa, nasleduje Veľký Šariš – mesto s 800-ročnou históriou. V Prešove sa prechádza časťou Cemjata – pôvabnú rekreačnú lokalitu v lesoparku s viacerými vzácnymi minerálnymi prameňmi. Cez Kysak – dejisko mnohých rušných vojnových udalostí, trasa vedie Vysokým vrchom, Čečatovou popri Košickej zoologickej záhrade Kavečany, najväčšej na Slovensku (289 ha) so živočíchmi, ktoré nenájdete inde na Slovensku (tulene, tučniaky, wapiti, tukany, kondor...).
Pokračuje sa cez Volovské vrchy, Jahodnú, Predné holisko na Kojšovskú hoľu (1 245 m.n.m.), odtiaľ cez kúpele Štós až na vrch Skalisko s chatou Volovec. Trasa potom vedie nad vodnou nádržou Palcmanská Maša na rieke Hnilec – najväčšou na území Slovenského raja. Odtiaľ vedie cez malebné úbočie Slovenského raja do Telgártu – historickú obec, kde sa počas SNP viedli ťažké boje. Navštívte tu gréckokatolícky chrám sv. Ducha.
Odtiaľ sa už stúpa na Kráľovu hoľu (1 946 m.n.m.), kde sa začína jeden z najkrajších úsekov hrebeňom Nízkych Tatier. Od vysielača sa prejde cez Ždiarske sedlo k Priehybu, Bacúšske sedlo až na horský priechod Čertovica, spájajúci Liptov s Horehroním. Stúpaním prídete k horskej Chate M. R. Štefánika (1 740 m.n.m.) pod Ďumbierom – najdlhšie prevádzkovanej chate v Nízkych Tatrách ešte z 30-tych rokov.
Trasa pokračuje okolo Kamennej chaty pod Chopkom na Poľanu (1 889 m.n.m.) k ďalšej chate – útulňa Ďurková. Odtiaľ sa ide cez Prašivú do Hiadeľského sedla až do obce Donovaly – ďalšieho významného centra SNP a tzv. partizánskej republiky. Odtiaľ stúpa chodník Veľkou Fatrou na vrch Zvolen a Krížnu, prechádza okolo Horského hotela Kráľova Studňa, kde nájdete naozaj pohodlné apartmány.
Cez Malý Šturec prejdete do Kremnických vrchov, odtiaľ na rekreačné stredisko Skalka. Pri obci Kremnické Bane s Kostolom sv. Jána Krstiteľa si môžete siahnuť na geografický stred Európy. Odtiaľ cez pohorie Žiar do obce Sklené, poznačenej tiež ťažkými bojmi SNP. Trasa ďalej vedie do Fačkovského sedla, obchádza majestátny Kľak (1 351 m.n.m.) v národnej prírodnej rezervácii, prechádza Strážovskými vrchmi do obce Čičmany, kde môžete oddychovať pohľadom na maľované drevenice.
Ďalej sa cez Strážske vrchy klesá k obci Zliechov s Kostolom sv. Vavrinca, cez lazy Valaská Belá až do Trenčianskych Teplíc, kde si môžete dopriať kúpeľnú procedúru a Trenčína, kde prejdete most ponad Váh.
Smerujete do Bielych Karpát, na vrch Kykula, kde trasa načas opúšťa slovenské územie. Na Morave Cesta hrdinov SNP vedie cez Mikulčin vrch a opäť sa vracia na Slovensko- Veľkú Javorinu. Chodník pokračuje do Myjavskej pahorkatiny a Myjavy. Pokračuje sa na Bradlo s Mohylou M. R. Štefánika, kde sa zároveň začína Štefánikova magistrála.
Cez Brezovú pod Bradlom prechádzate do Malých Karpát, smer Záruby, Vápenná, Pezinská Baba až po Biely Kríž nad bratislavskou Račou. Cez známy rekreačný bod Bratislavčanov Kamzík okolo pamätníka 2. svetovej vojny Slavín na Devínsku Kobylu, do Devína a ž k Devínskemu hradu, kde naša najdlhšia turistická trasa končí. Tak čo, prijímate túo výzvu a vydáte sa naprieč Slovenskom?...
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies