Ruskí odborníci skúmajú prvé údaje z mesačného modulu Luna-25

NETKY.SK • 14 August 2023, 09:33 • 3 min
Ruskí odborníci skúmajú prvé údaje z mesačného modulu Luna-25

Moskva-Štart rakety s modulom na palube sa vydaril

slovakia

left justify in out

Pred pár dňami, v noci zo štvrtka 10. na 11. augusta 2023 do vesmíru vyštartovala raketa s lunárnym modulom na palube. Rusom sa takmer po polstoročí podarilo nasmerovať na Mesiac. Raketa s vesmírnou sondou Luna-25 bude skúmať a vedecky bádať povrch Mesiaca, čím by mala prispieť k ďalším zaujímavým poznatkom. Prvé údaje, ktoré modul po ceste do kozmu spracoval, sú už na svete. Vedci sa nimi už zaoberajú.

 

 

Ruskí vedci začali analyzovať prvé údaje, ktoré dostali z vesmírnej sondy Luna-25 smerujúcej k Mesiacu po úspešnom spustení jej vedeckých prístrojov. Oznámila to v nedeľu ruská vesmírna agentúra Roskosmos. TASR informácie prevzala od agentúr Reuters a DPA. "Luna-25 pokračuje v lete k prirodzenej družici Zeme. Všetky systémy automatickej stanice pracujú správne, komunikácia s ňou je stabilná, energetická bilancia je pozitívna," uviedol Roskosmos vo vyjadrení zverejnenom prostredníctvom komunikačnej aplikácie Telegram.

Rusko Raketa, modul
Rusko Raketa, modul
Zdroj: TASR

Rusko spustilo svoju prvú lunárnu misiu za takmer 50 rokov v noci na piatok z kozmodrómu Vostočnyj na východe krajiny. Na obežnú dráhu Mesiaca by sa modul Luna-25 mal dostať v stredu. Pristátie v oblasti južného pólu Mesiaca plánujú na 21. augusta 2023. Ruský modul má na Mesiaci zotrvať rok, jeho úlohou bude odoberať vzorky a analyzovať pôdu, ako aj vykonávať dlhodobý vedecký výskum.

 

Misia má prispieť aj k vývoji technológie pre mäkké pristátia. Predchádzajúca lunárna misia Moskvy, Luna-24, sa konala ešte v roku 1976, keď bol Sovietsky zväz jedným z priekopníkov v objavovaní vesmíru. Na Mesiaci sa zatiaľ podarilo pristáť iba trom krajinám – Sovietskemu zväzu, Spojeným štátom a Číne. India a Rusko chcú byť prvými krajinami, ktorým sa podarí pristáť v oblasti málo preskúmaného južného pólu Mesiaca. Indická misia Čandraján-3 (Mesačná loď 3) odštartovala 14. júla a pokus o pristátie na Mesiaci sa očakáva okolo 23. augusta. 


TASR

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Zlatica Gregorová



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies