Predseda Národnej rady SR a predseda hnutia SME RODINA Boris Kollár vyzval na dnešnej tlačovej konferencii predstaviteľov úradníckej vlády, aby sa na rokovaní v Bruseli jednoznačne postavili za našich poľnohospodárov a podporili predĺženie zákazu dovozu obilia z Ukrajiny na Slovensko a ďalšie susediace štáty, minimálne do konca roka 2023.
Predseda NR SR a predseda hnutia Sme Rodina Boris Kollár vyzval na dnešnej tlačovej konferencii predstaviteľov úradníckej vlády, aby sa postavili za našich poľnohospodárov a podporili predĺženie zákazu dovozu obilia z Ukrajiny na Slovensko. „Musíme sa postaviť na stranu našich poľnohospodárov. Sme si vedomí našej zodpovednosti byť solidárni s Ukrajinou, ale ak znovu umožníme voľný dovoz obilia z Ukrajiny na Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko, tak môže dôjsť znovu k ohrozeniu stability a sociálneho zmieru na vidieku, ktorý sme zažili ešte pred niekoľkými mesiacmi. Nesúhlasím s tým, aby po 15.9.2023 bolo prijaté rozhodnutie zo strany Európskej komisie, na ukončenie zákazu dovozu obilia z Ukrajiny do pohraničných štátov východnej Európy. Žiadam úradnícku vládu, aby vyvinuli maximálne úsilie pri rokovania na európskej úrovni, aby tento zákaz dovozu trval minimálne do konca roka 2023,“ povedal predseda NR SR Boris Kollár.
Predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (SME RODINA) upozornil na rekordné úrody obilia, ktoré v tomto roku dosahujú niekde až 20%-né navýšenie oproti priemeru posledných rokov. „Slovensko bude tohto roku v produkcii obilnín sebestačné na viac ako 180 % a ekonomika slovenského poľnohospodárstva je závislá na stabilnom predaji a vývoze poľnohospodárskych komodít. Pokiaľ by sme otvorili hranice pre voľný dovoz ukrajinského obilia, malo by to za následok vážny prepad cien obilia na Slovensku, ktoré už dnes sú na hranici ekonomickej rentability. Systém kontrolovaného tranzitu ukrajinského obilia cez naše územie naplnil svoje očakávania a vďaka spoločnému postupu na úrovni EÚ, bolo prepravené obilie z Ukrajiny do európskych prístavov v zmysle uzavretej dohody a bez zbytočnej nespokojnosti v štátoch susediacich s Ukrajinou. Preto nie je dôvod tento systém meniť,“ upozornil predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta.
Naši poľnohospodári potrebujú mať istotu, že v zložitých situáciách sa dokážu aj najvyšší predstavitelia štátu postaviť na ich stranu. Preto Jaroslav Karahuta v stredu 29.8.2023 rokoval o rizikách ukončenia zákazu dovozu obilia z Ukrajiny aj s poľským ministrom pôdohospodárstva Robertom Telusom, kde získal z poľskej strany jednoznačnú podporu svojich návrhov na pokračovanie prepravy obilia cez územia Poľska, Slovenska a ďalších troch štátov v režime tranzitu, minimálne do konca roka 2023. ,,Problém dovozu ukrajinského obilia sa týka minimálne piatich členských štátov EÚ, preto je dôležité, aby sa riešenie prepravy obilia prijímali na európskej a nie na národnej úrovni,“ povedal na záver poslanec za hnutie Sme rodina Jaroslav Karahuta.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies