Fukušima pokračuje vo svojom pláne a nepretržite vypúšťa kontaminovanú vodu do Tichého oceána. Po kontrolách ostávajú hladiny rádioaktívneho trícia veľmi nízke a zodpovedajú povoleným normám.
Japonsko 24. augusta začalo s masívnym vypúšťaním viac ako 1 milióna metrických ton upravenej rádioaktívnej vody z jadrovej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu.
Prevádzkovateľ poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima Daiichi tvrdí, že vykonáva pravidelné rozbory vody v okolí elektrárne. Spoločnosť Tokyo Electric Power Company (TEPCO) odoberá vzorky z mora v okruhu 3 kilometrov od elektrárne každý deň, aby pravidelne monitorovala hladiny trícia, rádioaktívneho izotopu vodíka.
Hlavným problémom v kontaminovanej vode vo Fukušime je práve trícium, ktorý je rádioaktívny a vo všeobecnosti sa považuje za silnú rakovinotvornú látku. Práve táto látka, ktorá sa nijak nedá z upravenej vody odstrániť, vzbudzuje obavy v širokej verejnosti.
Trícium síce bežne vyrábajú aj iné jadrové reaktory a uvoľňujú ju do mora elektrárne po celom svete. Aj keď sa považuje za relatívne málo škodlivý, ak je dostatočne zriedený, často sa udáva, že súvisí so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny.
Japonské ministerstvo životného prostredia taktiež nezavisle od TEPCA oznámilo, že posledné týždenné výsledky testov vzoriek vody z 11 miest okolo výpustu ukázali, že hladiny trícia boli vo všetkých prípadoch nízke a v rámci stanovenej normy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies