Internet - miesto plné dobrého, zlého..., a množstva všemožných bizarností. Je to centrum hoaxov a dezinformácií, ktoré čoraz viac naberajú na originalite.
Nie je ani tak smutné množstvo dezinformácií na internete ako počet ľudí, ktorí týmto šialeným klamstvám podľahnú.
V posledných rokoch sa s dezinformáciami priam rozsypalo vrece. Poďme si predstaviť zopár z tých najabsurdnejších.
Dezinformácia, ktorá (ako to už býva) prerástla do totálnej paniky. Tisíce ľudí vypisovali hromadné vyhlásenia, že nechcú ísť do bojovej línie.
Okresné úrady evidovali obrovský nápor žiadostí, no rezort obrany ľudí upokojil, že žiadna mobilizácia sa nekoná.
Hoax vyvolalo vojenské cvičenie, ktoré bolo potvrdené na základe tlačiva z roku 2006.
Stovky vyhlásení chodilo na rôzne úrady, pričom takéto tlačivo je možné podať len na okresný úrad v sídle kraja a podpis musí byť notársky overený.
Udalosť bola taká silná, že o nej natočili reportáž TV noviny. Záznam nájdete tu.
Viac ako päťtisíc používateľov Facebooku zdieľalo video s mužom, ktorý vyzerá ako ukrajinský prezident Volodymyr Zekenskyj. Zobrazuje ho, ako spokojne šňupe kokaín.
V skutočnosti ide o deepfake video z dielne ruského satirického youtubera.
Vo videu Zelenskyj kričí "Sláva kokaínu!" pred tým, ako skloní hlavu a pokračuje v šňupaní mimo záber.
Komentáre pod príspevkom stoja za to!
Tomuto hoaxu ľudia uverili v rôznych krajinách okolo sveta.
V takom Iráne zomrelo viac než 700 ľudí na otravu metanolom.
Najväčším problémom bolo, že podobné dezinformácie šírili aj vrcholní politici, a to nielen Alexander Lukašenko, ale aj americký prezident Donald Trump.
Názoru, že alkohol (a hlavne ten tvrdý) covid z tela "vypáli" si vo veľkom išli aj Slováci. Dopomohol tomu aj zarytý popierač koronavírusu Marián Kotleba.
Na videu sa posadil za stôl vedľa fľaše vodky a voľnopredajných liekov. Následne rozdával svoje štedré rady. Hovoril o tom, ako ho zachránili pravidelné dávky Bromhexinu (liek určený na odkašliavanie) v kombinácii s vodkou.
„Do polovice odmerky som nalial Stopkašeľ, do zvyšku vodku a túto dávku som užil. Neskôr som do polovice odmerky dal Bromhexin, do zvyšku vodku a užil som. Toto vám zachráni, alebo aspoň mne to zachránilo zdravie,“ povedal Kotleba.
Podľa tejto konšpirácie židia donútili vládu, Hollywood, akademikov a ďalších hrať tieto veci.
Ďalší tvrdia, že holokaust je skrátka hoax, pretože vraj neexistuje žiadna stratégia či príkaz holokaustu, ktorý by Hitler osobne podpísal.
Umiernenejší konšpirátori tvrdia, že holokaust síce bol, no určite vraj nemal toľko obetí ako sa tvrdí a všetko je to dosť zveličené.
O dôkazoch opaku sa baviť ani nemusíme. Táto konšpirácia je zo všetkých asi najsmutnejšou, keďže popiera úplne základoškolské znalosti z dejepisu.
Svet obletela fotografia pápeža Františka v páperovej bunde. Na niektorých fotografiách mal dokonca aj raperskú retiazku navyše.
Polícia upozornila, že išlo o dezinformáciu vytvorenú umelou inteligenciou.
Fotografia však medzitým obletela celý svet.
,,V mnohých prípadoch predstavuje umelá inteligencia veľmi užitočný nástroj, avšak netreba zabúdať, že stále ide len o technológiu, ktorá nemusí byť dokonalá. Splní zadanie a netrápi ju, či jej výtvor odráža realitu alebo nie. Túto fotografiu zdieľali počas pár hodín milióny ľudí i celosvetové médiá,” uvádza polícia.
Mnohí komentujúci nezistili, že ide o produkt umelej inteligencie a začali kritizovať cirkev. Iní pápeža chválili za štýl. Kľúčovým však zostáva fakt, že nešlo o pravdu.
Zdroje:
https://fakty.afp.com/doc.afp.com.32CM868
https://kosicednes.sk/spravy/internet-obletela-fotografia-papeza-v-stylovej-bunde-ma-to-vsak-hacik/
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies