Slovenská resuscitačná rada (SRR) vznikla 25. septembra 2013 a tento rok oslavuje desať rokov. Jej hlavným poslaním je podieľať sa na zlepšovaní kvality resuscitácie a urgentnej medicíny na Slovensku na všetkých úrovniach – od laickej až po odbornú. Slovenská resuscitačná rada je oficiálnym partnerom Európskej resuscitačnej rady pre Slovenskú republiku.
„Hlavným cieľom Slovenskej resuscitačnej rady je neustále zvyšovať povedomie verejnosti o tom, aké dôležité je vedieť základné postupy resuscitácie. Je veľmi podstatné, aby sa ľudia nebáli poskytnúť resuscitáciu a prvú pomoc, pretože jediné, čo môžu spraviť zle je, že neurobia nič,“ informuje predseda a zakladateľ SRR MUDr. Jozef Kőppl, ktorý je zároveň aj prezidentom Slovenského Červeného kríža. A dodal: „Resuscitácia nie je o zložitých vedomostiach, zručnostiach, ale najmä o vôli každého z nás. Niekoľko jednoduchých úkonov môže zachrániť ľudské životy.“
Slovenská resuscitačná rada organizuje na Slovensku viacero aktivít a projektov.
Deň záchrany života
SRR každý rok – 16. októbra organizuje Deň záchrany života ako súčasť celosvetového World Restart a Haert Day, ktorého cieľom je zdôrazniť, že vykonávaním resuscitácie nemôžete urobiť nič zlé. Kardiopulmonálna resuscitácia (KPR) je účinným a jednoduchým nástrojom, ktorý dokáže zachrániť ľudský život. Preto by mal jej postup ovládať každý - laik i odborník. Ročne sa totiž náhle zastaví srdce mimo nemocnice približne u 350 000 Európanov, ktorí sú väčšinou v produktívnom veku. 100 000 z nich by mohlo žiť, keby im bola ihneď po náhlom zastavení obehu poskytnutá adekvátna pomoc. SRR sa preto snaží informovať verejnosť o dôležitosti poskytnutia resuscitácie a prvej pomoci, ako aj o potrebe vedieť ju poskytnúť správne, rýchlo a účinne.
„K náhlemu zastaveniu srdca dochádza najčastejšie v domácom prostredí (cca. 70 % prípadov), kde sú jedinými svedkami udalosti členovia rodiny. Pokiaľ vedia resuscitovať, zvýši sa percento prežitia ich blízkych dvoj až trojnásobne. Dnes je však KPR poskytovaná iba pri jednom z piatich náhlych zastavení obehu. To je hlavný dôvod, prečo v súčasnosti prežije menej ako 1 z 10 takýchto pacientov,“ informuje MUDr. Jozef Kőppl.
Kurzy pre zdravotníckych pracovníkov
Byť schopný správne zasiahnuť v situácii bezprostredne ohrozujúcej život - náhleho zastavenia krvného obehu, a teda vedieť správne resuscitovať, je povinnosťou každého zdravotníka. A to nielen z morálneho a etického aspektu zdravotníckeho povolania. Tento fakt je zohľadnený aj v nariadení vlády Slovenskej republiky o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania (č. 296/2010 Z.z.) a spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, ako aj vo vyhláške MZ SR o kritériách a spôsobe hodnotenia sústavného vzdelávania zdravotníckych pracovníkov (č. 366/2005). Každý zdravotník má byť zaškolený a pravidelne preškolovaný v kardiopulmonálnej resuscitácii.
Slovenská resuscitačná rada preto organizuje aj kurzy pre zdravotníckych profesionálov. Sú určené pre všetkých zdravotníckych pracovníkov, ale prednostne pre tých, ktorí sa vo svojej každodennej praxi stretávajú s pacientom vyžadujúcim resuscitáciu. Táto zručnosť teda priamo súvisí s ich pracovným zameraním v rámci plnenia svojich pracovných povinností alebo zaisťujú jej výuku. Najčastejšími účastníkmi tzv. Advanced Life Support (ALS) Provider kurzov sú lekári všetkých špecializácií, najmä však lekári z odborov urgentná medicína, anestéziológia a intenzívna medicína, ďalej zdravotnícki záchranári a zdravotné sestry, ktoré pracujú na oddeleniach intenzívnej alebo resuscitačnej starostlivosti, operačných sálach, urgentných príjmoch nemocníc alebo v zdravotníckej záchrannej službe.
Podmienkou účasti na kurze je vykonávanie klinickej praxe a ukončené zdravotnícke vzdelanie, napr. ukončené štúdium na lekárskej fakulte, na vysokej škole, vyššej odbornej škole zdravotníckeho zamerania či strednej zdravotníckej škole. „Účastníci tohto kurzu sa stanú súčasťou resuscitačného tímu najmenej v 17–tich simulovaných scenároch. Niektoré z nich budú viesť ako tímlídri, pri iných si vyskúšajú rôzne úlohy členov resuscitačného tímu. Resuscitácia je totiž vždy tímová práca. Tím dokáže urobiť veľa úloh naraz, a to za veľmi krátky čas. Aby to tím dokázal, musia jeho členovia komunikovať. Pri niektorých scenároch sa špecificky zaoberáme najmä správnou komunikáciou a tímovou prácou,“ doplnil informácie o kurzoch pre zdravotníckych pracovníkov MUDr. Jozef Kőppl.
„Slovenská resuscitačná rada od roku 2016 preškolila už 380 profesionálov, ktorí zároveň držia certifikát ERC – European resuscitation council. A vychovali sme 37 ALS Provider inštruktorov, ktorí tiež majú platný ERC certifikát pre výučbu tohto druhu kurzu, zároveň sa neustále vzdelávajú a učia i v zahraničí,“ dodal Kőppl.
Sympózium Slovenskej resuscitačnej rady
Slovenská resuscitačná rada pri príležitosti 10. výročia svojho vzniku organizuje 29. septembra v Bratislave už IV. Sympózium SRR s podtitulom „Resuscitácia 2023. Hlavnými témami sú prednemocničná resuscitácia, KPR v nemocnici, bezprostredná i následná poresuscitačná starostlivosť, ako aj vzdelávanie v resuscitácii. Cieľom je priniesť členom SRR, ale rovnako aj všetkým profesionálom, aktuálne informácie o novinkách, zaujímavých témach, ako aj o vzdelávaní v resuscitácii. A taktiež zistiť, ako sa premietajú do každodennej práce zdravotníkov a ostatných zložiek integrovaného záchranného systému, do prípravy a tréningu resuscitačných tímov na všetkých úrovniach zdravotnej starostlivosti ako súčasť správnej medicínskej praxe.
„Rovnako je toto sympózium možnosťou obzrieť sa späť. Spomenúť si na naše začiatky, akým výzvam a problémom sme čelili. Ukázať, ako sa cieľavedomou a dôslednou prácou zanietených profesionálov, ktorí z praxe vedia, aké je dôležité byť na takéto situácie správne pripravení, podarilo aj na Slovensko priniesť stále aktualizované a vždy platné „up to date“ odporúčania Európskej resuscitačnej rady pre resuscitáciu. A taktiež v spolupráci s našimi partnermi aj moderný spôsob ich vzdelávania formou simulovaných scenárov a ich prenesenie do praxe profesionálov i do bežného života laikov cez kurzy základnej resuscitácie a použitia automatických externých defibrilátorov,“ dodal MUDr. Jozef Kőppl.
Pre viac informácií a videí navštívte stránky Slovenskej Resuscitačnej Rady.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies