ŽENEVA - dôsledku útokov izraelskej armády zo vzduchu, zeme a z mora svoje domovy v palestínskom pásme Gazy opustilo už viac ako 260.000 ľudí, informoval v utorok Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA).
Ako v stredu uviedla agentúra AFP, ide o dôsledok situácie, ktorá vznikla po tom, ako palestínske militantné hnutie Hamas minulú sobotu spustilo prekvapivý útok na Izrael. Izrael na túto eskaláciu reagoval odvetou. Obe strany hlásia stovky mŕtvych a zranených.
OCHA v utorok vo svojej aktualizovanej bilancii upozornila, že počet palestínskych vysídlencov bude ďalej rásť. Dodala, že do minulej soboty - v dôsledku predchádzajúcej eskalácie situácie v pásme Gazy - svoje domovy opustilo približne 3000 ľudí.
Cielené ostreľovanie izraelskej armády v pásme Gazy zničilo viac ako 1000 obytných jednotiek. Ďalších 560 ich bolo poškodených tak vážne, že sú neobývateľné, uviedol OCHA s odvolaním sa na palestínske úrady.
Spomedzi vysídlencov takmer 175.500 ľudí vyhľadalo prístrešie v 88 školách, ktoré prevádzkuje Agentúra OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov (UNRWA).
Viac ako 14.500 ďalších našlo útočisko v 12 vládnych školách, zatiaľ čo - podľa odhadov - takmer 74.000 ich zostáva u príbuzných a susedov alebo vyhľadalo prístrešie v kostoloch a iných zariadeniach.
Počet vysídlených ľudí v Gaze predstavuje najvyšší počet vysídlencov zaznamenaných od 50 dní trvajúcej eskalácie v roku 2014, uvádza sa v správe OCHA, ktorá dodala, že okrem toho zápasí aj s napĺňaním základných potrieb tých ľudí z pásma Gazy, ktorí nemuseli byť vysídlení.
Izrael uvalil na pásmo Gazy, ktoré už roky žije v režime blokády zo strany Izraela a Egypta, tzv. úplné obliehanie, pričom palestínsku enklávu úplne odrezal od dodávok potravín, vody, pohonných látok a elektriny. Ide o krok, o ktorom generálny tajomník OSN António Guterres povedal, že zrejme zhorší už aj tak zlú humanitárnu situáciu v tejto pobrežnej enkláve.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies