Prehľadu, čo a ako vo výžive psov, čo áno a čo určite nie.
Kŕmenie granulami: Všeobecne odporúčaný a najrozšírenejší spôsob kŕmenia psíka. Pokiaľ použijete kvalitnú značku a kŕmite správne, nie je veľmi čo namietnuť. Granule ponúkajú jednoduchý spôsob, ako dopriať psíkovi nutrične všetko, čo potrebuje. Na kvalite granúl sa určite šetriť neoplatí. Rozhodne by ste mali zabudnúť na supermarketové značky známych výrobcov mohutne podporovaných reklamou, ktorá ľudí presviedča, že sa jedná o to najlepšie. V skutočnosti je to naopak. Granule obsahujú veľmi málo mäsa, max. 10%, a to ešte vo forme múčky, čo je neidentifikovateľná najmenej kvalitná forma mäsa, ktorú môžete psíkovi dopriať. Zvyšok tvoria lacné plnidlá ako kukurica, pšenica, ryža, sója, hrach alebo zemiaky. Aj tieto zložky sú v krmive potrebné ako zdroj sacharidov, ale v oveľa menšom množstve a najlepšie bez obilnín. Odporúčajú sa najmä ryže alebo batáty ako zdroj kvalitných pomalšie sa uvoľňujúcich sacharidov. Naozaj kvalitné granule obsahujú okolo 30-40% mäsa, v závislosti na použitej technológii výroby. Čítajte vždy zloženie, a akonáhle je mäso písané na prvých pozíciách a najlepšie ešte uvedené, že sa jedná o spracované čerstvé mäso, dá sa hovoriť o kvalitnej značke granúl. Typ granúl vždy prispôsobujte veku, veľkosti rasy a aktivite psíka. Väčšina značiek ponúka Puppy (šteňacie), Adult (pre dospelého psíka, teda od veku cca 1 rok) a Senior či Light (pre starších, obéznych a málo aktívnych psov). Veľakrát je dôležitejšie posúdiť aktivitu a kondíciu psa než len slepo jeho vek - pokiaľ mám veľmi aktívne šteňa, ktoré ešte rastie, prípadne navaľuje u konkrétnych plemien, môžete dávať výživne bohatšie šteňacie krmivo aj dlhšie ako rok. Naopak ak mám starého psíka, ktorý je ale stále aktívny, veľa behá a nie je obézny, nemusíte ešte prechádzať na seniorský variant. Naopak pokiaľ mám gaučový variant zavalitého tvaru, nasadím light krmivo oveľa skôr ako v starobe. Toto je naozaj plne v moci majiteľa psa, ktorý by ho mal mať stopercentne tzv. v oku. Všeobecne platí, že šteňacie granule by mali mať min. 30% bielkovín a 15% tuku, dospelácke granule okolo 20 – 25% bielkoviny a 10 – 15% tuku a seniorskej či light pod 20% bielkoviny a pod 10% tuku. Podľa veľkosti rasy je mnoho značiek delených na small breed (malé plemená) a medium a large breed (stredné a veľké plemená). Okrem rozdielov v zložení ide u nich hlavne o veľkosť granúl. Pes by nemal granule hltať, ich prínos je tiež v prevencii zubných ťažkostí pri pravidelnom hryzení.
Na všetkých značkách granúl je spravidla uvedená kŕmna dávka . Tabuľky sú opäť orientačné - majte psíka v oku a podľa aktivity upravujte množstvo plus mínus okolo odporúčanej dávky. Uvedomte si, že prikrmujete určite aj maškrty a potom by sa množstvo kŕmnej dávky granúl malo o niečo znížiť, aby psík nepriberal prípadne nebol zahltený nadmerným množstvom bielkoviny, čo počas rokov vedie k poškodeniu pečene alebo obličiek. Šteňa kŕmte minimálne trikrát denne, dospelého psa a seniora stačí dvakrát. Kŕmenie raz denne veľmi zaťažuje tráviaci trakt - chceli by ste aj vy dostať raňajky, obed, večeru a desiatu naraz? Veľmi častou chybou je okrem použitia nekvalitných granúl aj spôsob kŕmenia. Kŕmnu dávku je potrebné, pokiaľ ju psík max. do 20 minút nezje, vziať a hodiť späť do vreca alebo nepriedušného obalu. Pokiaľ necháte granule ležať ďalej, vyvanú a nie sú pre psa atraktívne. Už aj v čerstvom stave vďaka spracovaniu nie sú granule také šťavnaté a voňavé, nezhoršujte to ešte vyvanutím. Potom začne psík granule odmietať a majiteľ to začne riešiť zmenou značky granúl alebo miešaním granuliek s konzervami, čo je oboje zle. Po prvé granule novej značky stále ležia v miske a zvetrávajú a po druhé časté striedanie značiek je pre psie trávenie veľmi nevhodné – trvá pomerne dlho, než si psík prispôsobí tráviace enzýmy a mikroflóru na nové krmivo. Výsledkom bývajú časté hnačky. Pokiaľ už značku meníte, ideálne z horších granúl na lepšiu, vždy minimálne 14 dní nové granule postupne namiešavajte do starých pre čo najhladší prechod a minimalizáciu tráviacich ťažkostí. Miešanie granuliek s konzervou nerieši príčinu, suché a mokré kŕmenie sa inak trávi, takže je to pre psíka záťaž a zvykne si na lepšiu chuť a budete opatrovať celý život a spravidla sa už nepodarí vrátiť psíka iba na suché granule. Striedanie druhov mäsa v rámci jednej značky je v poriadku a psík bude mať stravu pestrejšiu.
Použitie klasických extrudovaných granúl verzus granúl lisovaných za studena je vecou spornou a vždy záleží hlavne na tom, čo psíkovi lepšie prospieva. Výhodou granúl lisovaných za studena je väčšia kvalita a lepšia stráviteľnosť, nevýhodou je menšia vychutenosť a niektorým psíkom jednoducho nechutia. Pokiaľ sa rozhodnete používať studený lis, dbajte opäť na kvalitu použitého mäsa, čerstvé je najlepšie.
Kŕmenie mokrou stravou: Konzervy alebo vaničky sú z hľadiska zloženia, výživy a spracovania kvalitnejšie a pre psov je táto strava atraktívnejšia. Avšak z finančného hľadiska by som odporučil takto kŕmiť len naozaj malých psíkov, pretože takto zostavená denná kŕmna dávka stojí oveľa viac ako zodpovedajúca dávka granúl. Tiež je potrebné dbať na zvýšenú dentálnu hygienu, psík nemá poriadne čo hrýzť a hrozí zvýšená tvorba plaku, kameňa alebo kazu. Na účely dentálnej hygieny zúbky čistite a dávajte tvrdé hračky alebo maškrty k okusu. Overená a výborná je tiež riasa kelpa, pridáva sa do kŕmenia.
BARF: Moderný termín a trendy stravovací štýl pre vášho psieho maznáčika. Jedná sa o kŕmenie surovou stravou, ktorú doma sami pripravujete, prípadne kupujete v čerstvom alebo mrazenom stave. Cenovo je opäť drahšia ako kŕmenie granulami, a pokiaľ nepoužívate predpripravené nutrične vyvážené zmesi od výrobcu a barfujete sami, chce to naozaj pokročilú znalosť a venovať sa tomu na maximum, inak hrozí nedostatočná výživa psíka a problémy s tým spojené. Značná je tiež časová a logistická náročnosť – kde stále brať mäso a ďalšie živočíšne produkty, skladovanie, trvanlivosť a pod. BARF kalkulačky na výpočet kŕmnej dávky, čo sú bežne na na internete, tiež nie sú samospásne a musíte mať jednoducho prehľad. Nejedná sa teda o konvenčné a rozšírený spôsob kŕmenia.
Vegánska strava: Opäť moderný spôsob stravovania a samozrejme úplne nevhodný. Pes je jednoducho od prírody mäsožravec a s tým nikto nič neurobí. Má tomu prispôsobené zuby, dĺžku čreva, tráviace enzýmy a metabolické pochody, takže pes bez mäsa je ako králik bez sena. Dôrazne neodporúčame a pánom vegánom odkazujem, nech si zdravie na svoje rozhodnutie ničia sami a psovi doprajú to, čo má mať.
Maškrty: Dbajte na primerané množstvo a neprekrmujte. Opäť sledujte kvalitu a množstvo mäsa verzus lacné plnidlá. O ľudskom jedle od stola sa netreba rozpisovať - jasné NIE. U neprezubených šteniat dávajte pozor, aby nedostávali tvrdé maškrty (platí aj pre hračky, proste čokoľvek, do psík dáva do papule). Pokiaľ sa nedajú aspoň trochu ohnúť alebo stlačiť, mohli by šteniatku spôsobiť poškodenie mliečneho chrupu, ďasná aj funkčnosti trvalého chrupu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies