BRATISLAVA - Od 1. februára 2024 by mala narásť spotrebná daň na tabakové výrobky. Krabička cigariet by tak po novom mala byť zaťažená viac ako 40 centmi navyše, u malého balenia tabaku na vlastnoručnú výrobu cigariet sa daň zvýši až o 1,60 €. Manažér spoločnosti JTI Slovak Republic Martin Jaroš vysvetľuje, že vnímajú potrebu ozdravenia verejných financií a tiež sa dlhodobo prihovárajú za postupné a primerané zvyšovanie daní na nikotínové výrobky.
„Nie je veľa odvetví, ktoré majú takýto konštruktívny prístup. Ide nám
však o predvídateľnosť, primeranosť a predovšetkým
o to, aby rozhodnutia vychádzali z realistického
posúdenia možných dôsledkov,“ upozorňuje manažér Martin Jaroš s tým, že tentokrát legislatíva vzniká v časovom
strese a bez akejkoľvek diskusie so zástupcami priemyslu. To
vyvoláva obavu z niektorých dôsledkov, na ktoré by v prípade
riadnej konzultácie určite upozornili.
JTI považuje za zvlášť alarmujúce navrhované bezprecedentné zdraženie tabaku na vlastnoručnú výrobu cigariet. Kým pri ostatných kategóriách ako sú cigarety a zahrievané výrobky sa má daňová záťaž navýšiť o vyše 12 percent, u sypaného tabaku to má byť takmer 40 %, teda zhruba o 1,60 € na 30g balíček tabaku. „Tieto výrobky pritom pomáhali udržať v legálnej sfére spotrebiteľov, pre ktorých sa už klasické cigarety stali príliš cenovo náročnými. To opäť navýši motiváciu cenovo najvnímavejších zákazníkov hľadať alternatívu v cezhraničných nákupoch alebo priamo v nelegálnych zdrojoch. Verím, že nie je nikoho záujmom dokorán otvoriť dvere pašerákom,“ upozornil M. Jaroš.
Napríklad v Poľsku je už teraz krabička cigariet o viac ako euro lacnejšia ako na Slovensku, čo len zákonite posilní obľúbenú nákupnú turistiku aj o sortiment tabakových výrobkov. Tento problém sa dnes už jasne ukazuje v českých prihraničných oblastiach. Výrazné zdraženie sypaného tabaku môže spotrebiteľov i nelegálnych dovozcov upozorniť na výhodnejšie ceny aj v Maďarsku, kde je trh s touto kategóriou výrobkov mimoriadne silný.
„Veľkosť čierneho a sivého trhu s tabakovými výrobkami sa už vrátila na predkovidové úrovne. Keď sa rozsiahle zvýšenie daní zavádzalo pred troma rokmi, mali sme zatvorené hranice a obmedzené cestovanie. Tento rok sme však opäť v stave, keď viac ako 6 % všetkých cigariet spotrebovaných na Slovensku nebolo v tejto krajine zdanených a polovica z toho boli falšované výrobky, čo bolo najviac v histórii meraní,“ pripomína M. Jaroš.
Hoci príprave týchto zmien nepredchádzala žiadna odborná diskusia a pripomienkové konanie, JTI oceňuje, že Ministerstvo financií SR je ochotné aspoň predĺžiť dopredaj výrobkov s starou kontrolnou známkou o jeden mesiac, čo aspoň trochu pomôže riešiť problémy spojené s hektickou výrobou produktov s novou daňou.
Na riziká spojené s neúmerným zdražením tabaku upozornila poslancov aj Asociácia distribútorov tabakových výrobkov Slovenska a z Bruselu aj organizácia ESTA (European Smoking Tobacco Association). Obe zdôrazňujú výrazný dosah na cenovo najcitlivejšiu populáciu. ESTA zároveň v liste upozorňuje, že takéto experimenty v krajinách ako Írsko, Francúzsko či Veľká Británia viedli len k návalu nelegálneho obchodu, čo sa negatívne odrazilo na príjmoch štátu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies