Predaná produkcia vína vrátane šumivého vína, portského a hroznového muštu v krajinách Európskej únie predstavovala 16,1 miliardy litrov. Viac ako štyri pätiny z nej patrí trom krajinám – Taliansku, Španielsku a Francúzsku.
V Európe pôsobia traja veľkí producenti vína, ktorí si z celkového objemu vyprodukovaného vína „ukrojili“ až 83 %. Sú to Taliansko, Španielsko a Francúzsko. Kým prvé dve krajiny vlani priniesli na trh takmer 5 miliárd litrov vína (po 31 %), Francúzsko dokázalo vyrobiť približne 3,4 miliardy litrov, čo predstavuje viac ako pätinový podiel na trhu (21 %).
Ďalší producenti vína majú v porovnaní s týmito tromi podstatne menšie podiely. Európska štvorka Nemecko má 4-percentný podiel, Portugalsko má jemne nad 2 % a Maďarsko menej ako 2 %.
V roku 2022 členské štáty Európskej únie vyviezli 7,2 miliardy litrov vína. Takmer polovicu (3,2 miliardy litrov, 44 %) vyviezli do krajín mimo Európskej únie. Väčšina vína smerovala do Spojeného kráľovstva (0,7 miliardy litrov, 23 % vývozu mimo EÚ), za ním nasledujú Spojené štáty americké (0,7 miliardy litrov, 22 %), Rusko (0,3 miliardy litrov, 9 %) a Kanada (0,20 miliardy litrov, 6 %).
Najväčším vývozcom vína na starom kontinente podľa dát Európskeho štatistického úradu Eurostat je Taliansko s vývozcom vína v objeme 2,2 miliardy litrov, čo predstavuje takmer tretinový podiel na trhu (30 %). Nasledujú Španielsko (2,1 miliardy litrov, 29 %) a Francúzsko (1,4 miliardy litrov, 19 %).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies