PEKING - Čínske hospodárstvo v roku 2023 rástlo o 5,2%, čo je o niečo viac ako oficiálny cieľ, ale oživenie bolo omnoho horšie, ako mnohí analytici a investori očakávali, v dôsledku prehlbujúcej sa krízy s nehnuteľnosťami, zvyšovania deflačných rizík a slabého dopytu, ktoré vrhajú na výhľad na tento rok.
Očakávania, že druhé najväčšie hospodárstvo na svete bude mať silný posun po koronavíruse, sa s postupom roka rýchlo strácajú, pričom spotrebitelia a podniky majú slabú dôveru, narastajú dlhy miestnych vlád a spomaľuje sa globálny rast, ktorý prudko ovplyvňuje pracovné miesta, aktivitu a investície.
"Zotavenie z COVID - aj keď to bolo sklamaním - sa skončilo," podľa posledného prieskumu China Beige Book International zverejneného v stredu. "Akékoľvek skutočné zrýchlenie (v tomto roku) si bude vyžadovať buď veľké globálne prekvapenie, alebo aktívnejšiu vládnu politiku," povedal súkromný zberateľ údajov.
Množstvo ekonomických údajov na začiatku stredy naznačilo, že do nového roka populácia Číny stratila väčšiu dynamiku, a to aj napriek návalu vládnych podporných opatrení.
Podľa prieskumu spravodajského portálu Reuters údaje Národného štatistického úradu (National Bureau of Statistics - NBS) ukázali, že hrubý domáci produkt (HDP) vzrástol v októbri až decembri na 5,2% z 4,9% v treťom štvrťroku, ale chýba mu prognóza 5,3%.
Niektoré decembrové ukazovatele zverejnené spolu s údajmi o HDP boli horšie, čo naznačuje, že dlhotrvajúca realitná kríza v krajine sa prehlbuje napriek snahám vlády podporiť toto odvetvie. Ďalšie údaje za posledný mesiac zase ukazujú, že rast maloobchodu sa spomalil a investície zostali mierne, pričom iba priemyselná produkcia vykazovala určité známky zlepšenia.
Politickí činitelia očakávajú, že Peking si tento rok udrží podobný cieľ rastu vo výške približne 5%, ale analytici hovoria, že aj s ďalšími stimulmi by to mohol byť náročný rozkaz. Cyklické problémy, ako je realitná kríza, sa stretávajú s hlbokými štrukturálnymi otázkami, ako je nadmerné spoliehanie sa na investície a infraštruktúru poháňané dlhom, a nie s krokmi na rozšírenie a prehĺbenie spotreby.
Vedúci NBS Kang Yi na tlačovej konferencii v Pekingu povedal, že rast Číny do roku 2023 bol "ťažko dosiahnutý", ale dodal, že hospodárstvo čelí zložitému vonkajšiemu prostrediu a nedostatočnému dopytu v roku 2024.
Akcie v Číne, ktoré už klesajú na päťročné minimá, po najnovších neuspokojivých údajoch klesli, rovnako ako čínske firmy kótované v Hongkongu, zatiaľ čo yen sa zmiernil. Mena sa tak nedávno dostala pod nový tlak, keďže očakávania trhu rastú, že politici sa budú musieť čoskoro zaviazať k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb a iným podporným opatreniam.
Analytici uviedli, že investori na akciových trhoch vyzerali v stredu najviac otrasení hrozivými údajmi o nehnuteľnostiach. Decembrové ceny čínskych nehnuteľností klesli najrýchlejším tempom za takmer deväť rokov, čo znamená už šiesty mesiac po sebe, ukázali údaje NBS. Predaj nehnuteľností podľa podlaží klesol za rok o 8,5%, zatiaľ čo nová výstavba začala klesať o 20,4%.
Zadlžení stavitelia podľa odhadov ekonómov oneskorili výstavbu miliónov domov, čím ešte viac ovplyvnili dôveru spotrebiteľov.
"Myslím si, že trhy sklamali, keďže v pondelok sa neznížili úrokové sadzby, ale zdá sa, že sa uvažuje o cielenejších opatreniach," povedal Woei Chen Ho, ekonóm z UOB. "Problémy s nehnuteľnosťami sa neriešia veľkým znížením sadzieb," dodal ekonóm Woei Chen Ho.
V pondelok nechala centrálna banka strednodobú politickú sadzbu nezmenenú, čím vzdorovala trhovým očakávaniam zníženia, keďže tlak na yen naďalej obmedzoval rozsah menového zmierňovania.
"Roztrieštené poskytovanie podpory z polovice roka takmer nič nespravilo. Je jasné, že čínska ekonomika potrebuje extra stimuly," povedal Harry Murphy Cruise, ekonóm v spoločnosti Moody's Analytics. "Priama podpora domácnostiam by mohla byť páčidlom potrebným na otvorenie peňazí, ale vyhliadky na takúto podporu boli v posledných rokoch pre úradníkov nevýhodné. Namiesto toho sa menové uvoľnenie a nová emisia dlhu pre projekty v oblasti infraštruktúry, energetiky a výroby zdajú pravdepodobnejšie," dodal ekonóm Harry Murphy Cruise.
Keďže podniky boli naďalej opatrné pri zamestnávaní nových pracovníkov napriek mnohým neistotám, celoštátna miera nezamestnanosti založená na prieskumoch sa zvýšila z 5,0% v novembri na 5,1%. NBS tiež obnovila zverejňovanie údajov o nezamestnanosti mladých ľudí, ktoré pozastavila na päť mesiacov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies