BRUSEL - Ekologická stopa ročného používania eurobankoviek jednou osobou sa rovná ôsmim kilometrom jazdy automobilom. Uvádza to štúdia Európskej centrálnej banky. Podľa nej sa napríklad len vďaka zlepšeniu energetickej účinnosti bankomatov používaných v krajinách eurozóny v rokoch 2004 až 2019 podarilo znížiť environmentálnu stopu eurobankoviek až o 35 %.
Štúdia meria potenciálny environmentálny vplyv všetkých činností v rámci celého cyklu eurobankoviek – od získavania surovín na ich výrobu, cez samotný proces výroby, distribúciu a ich obeh až po likvidáciu národnými centrálnymi bankami krajín eurozóny, medzi ktoré patrí aj Národná banka Slovenska.
Hlavnými faktormi, ktoré prispievajú k environmentálnej stope eurobankoviek ako platobného prostriedku, sú spotreba energie bankomatov a doprava, po ktorých nasleduje spracovanie eurobankoviek centrálnymi bankami, výroba špeciálneho papiera a overovanie pravosti bankoviek v prevádzkach, kde sa používajú ako platidlá.
„Eurosystém zaviedol pravidlo, že eurobankovky musia byť čo najšetrnejšie k životnému prostrediu a zároveň sa zaviazal, aby hotovosť bola široko dostupná a akceptovaná verejnosťou,“ hovorí člen predstavenstva Európskej centrálnej banky Piero Cipollone.
Eurosystém pracuje na znížení environmentálnej stopy eurobankoviek od roku 2004. Usiluje sa o to napríklad používaním len 100-percentnej udržateľnej bavlny a vydal tiež zákaz ukladať odpad z výroby eurobankoviek na skládky.
Pomáha aj práca pri zdokonaľovaní činnosti bankomatov. Štúdia ukazuje, že len zlepšenie energetickej účinnosti bankomatov prispelo k 35-percentnému zníženiu ich environmentálnej stopy v rokoch 2004 až 2019.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies