BRATISLAVA - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec sa 25. januára 2024 zúčastnil na 27. ročníku výročnej konferencie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) s názvom Očakávaný vývoj Slovenskej ekonomiky v roku 2024.
Na úvod svojho vystúpenia štátny tajomník zdôraznil priority Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) v oblasti hospodárstva, medzi ktoré patrí cieľavedomé rozvíjanie účasti slovenských podnikateľských subjektov na európskych a globálnych trhoch.
„Slovenská obchodná a priemyselná komora je pre rezort diplomacie dôležitým partnerom, o čom svedčí aj dlhoročná spolupráca,“ vysvetľuje R. Chovanec a dodáva: „Rezort diplomacie pripravuje podujatia s názvom Z regiónov do sveta, počas ktorých máme ambíciu navštíviť všetkých 8 slovenských krajov a zrealizovať stretnutia s firmami, ktoré budú mať záujem o aktívnu účasť na svojej prezentácii v zahraničí.“
Jednou z priorít MZVEZ SR je aj zefektívnenie a zrevitalizovanie siete ekonomických diplomatov a posilnenie viacerých teritórií. „Na konferencii bol predstavený zoznam opatrení, ktoré budeme v spolupráci s organizáciami, ktoré komplementárne posilnia sieť ekonomickej diplomacie - ako napríklad SARIO či Rada slovenských exportérov - priebežne dopĺňať. Budeme sa snažiť zdieľať informácie v pravidelných intervaloch a od podnikateľských združení očakávame identifikáciu oblastí, v ktorých vieme pomôcť. Verím, že odstránením trecích plôch vznikne priestor na efektívnu komunikáciu a spoluprácu so vzájomným cieľom a tým spoločne naštartujeme slovenskú ekonomiku. Vzhľadom na geografickú blízkosť máme veľký potenciál pomôcť slovenským firmám na území Ukrajiny v rámci participácie SR na podpore obnovenia UA,“ zdôraznil R. Chovanec.
SOPK pôsobí na celom území Slovenska. Je zameraná na ochranu a podporu podnikania, ako aj na koordináciu spoločných záujmov svojich členov v podnikateľskej činnosti doma i v zahraničí. Členmi SOPK sú právnické aj fyzické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť v hospodárskych odvetviach, alebo ktoré majú svojím zameraním vzťah k podnikateľskej činnosti.
Slovenská obchodná a priemyselná komora má zastúpenie aj v medzinárodných komorách, a to v Združení európskych obchodných a priemyselných komôr Eurochambres so sídlom v Bruseli a v Medzinárodnej obchodnej komore so sídlom v Paríži. Z odvetvového hľadiska sú členmi SOPK podnikateľské subjekty naprieč celým hospodárstvom – výrobné, obchodné firmy, banky, poisťovne, spoločnosti poskytujúce služby, poľnohospodárske a potravinárske subjekty a tiež stredné odborné školy. Z hľadiska veľkosti sú členmi SOPK veľké firmy so slovenským i zahraničným kapitálom, holdingy, akciové spoločnosti až po menšie spoločnosti s ručením obmedzeným. Členovia SOPK sa podieľajú na tvorbe hrubého domáceho produktu Slovenska 84 percentami a na exporte Slovenska takmer 90 percentami.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies