PRAHA / BRATISLAVA - Blíži sa sviatok zamilovaných a najmä ľudia, ktorí si hľadajú svojich partnerov online, by si mali dávať pozor na zvýšené riziko zoznamovacích podvodov. Podľa najnovších údajov spoločnosti Avast sa na zoznamke stretne s podvodníkom v priemere každý dvadsiaty človek. Najhoršia je situácia v strednej Európe, rebríčku najohrozenejších krajín sveta totiž dominuje Slovensko, ale patrí medzi ne aj Česko, ktoré je na šiestom mieste.
Frekvencia zoznamovacích podvodov sa stupňuje aj v Severnej Amerike, Ázii a na Blízkom východe. Nižšie je mapa najviac zasiahnutých oblastí a zoznam 10 krajín, kde je riziko zoznámenia sa s falošnou internetovou známosťou najvyššou:
Podvody na zoznamkách spočívajú v tom, že útočník nadviaže s obeťou falošný milostný vzťah. Podvodníci na tento účel používajú vymyslenú online identitu, aby u svojho náprotivku vzbudili potrebnú dôveru. Ich následným cieľom je získať peniaze alebo dostatok osobných údajov na krádež identity. Na oklamanie svojich obetí používajú mnoho metód, od catfishingu (vytvorenie fiktívnej online persony) v zoznamovacích aplikáciách v nádeji, že obeť presvedčí, aby im zaslala peniaze, až po využívaní škodlivých súborov PDF ako spôsobu, ako napadnúť mobilné zariadenia, a získať tak prístup k ich cenným informáciám.
Odborníci Avastu preto radia, ako sa v období Valentína pred zoznamovacími podvodmi ochraňovať:
Už len znalosť toho, ako takýto romantický podvodník funguje, vám pomôže ho včas rozpoznať a vyhnúť sa mu. Zapamätajte si výstražné signály a klamstvá, ktoré sa u romanticky motivovaných podvodov často objavujú:
Čím viac informácií o vás podvodníci majú, tým lepšie vedia, ako vás oklamať. Ako prevencia môže poslúžiť okrem iného úprava nastavenia tak, aby sa o vás dalo vyhľadať úplné minimum. Zvážte tiež, že budete na zoznamkách používať rôzne používateľské mená, alebo dokonca rôzne e-maily, aby ste ochránili svoje súkromie. Dávajte si pozor aj na to, čo zverejňujete na sociálnych sieťach.
Vidieť niekomu priamo do tváre môže byť spoľahlivý spôsob, ako zistiť, či nejde o podvodníka. Hneď na začiatku konverzácie si s potenciálnym partnerom dohodnite telefónny hovor alebo videochat. Ak sa tejto príležitosti vyhýba, môže ísť o človeka s falošnou identitou.
V dobe internetu má každý človek vlastnú digitálnu identitu. Svoju kybernetickú známosť si tak môžete sami preveriť tým, že si prezriete jej profily na sociálnych sieťach. Ak je profil prázdny alebo nedohľadateľný, skúste spätné vyhľadávanie obrázkov, aby ste zistili, či sa fotografie z internetovej zoznamky už niekde neobjavila napríklad pod iným menom. K tomu je potrebné:
Neposkytujte svoje finančné údaje a neposielajte darčeky či peniaze niekomu, s kým ste sa nestretli tvárou v tvár. Nikdy neprevádzajte svoje peniaze cudzej osobe a s nikým nezdieľajte údaje k vášmu internetového bankovníctva.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies