TOKIO - Približne 5,5 tony vody obsahujúcej rádioaktívne materiály uniklo zo zariadení v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima Daiči, informovali 14. februára miestne médiá.
V stredu približne o 8:53 miestneho času pracovníci počas kontroly zariadenia objavili únik vody z výstupu zariadenia používaného na čistenie vody kontaminovanej jadrovou energiou, informovala centrálna televízia Fukušima s odvolaním sa na prevádzkovateľa elektrárne, spoločnosť Tokyo Electric Power Company (TEPCO).
Spoločnosť TEPCO odhaduje, že uniklo približne 5,5 tony vody, ktorá môže obsahovať 22 miliárd becquerelov rádioaktívnych materiálov, ako je cézium a stroncium.
Zdá sa, že väčšina uniknutej vody prenikla do pôdy, ale monitorovanie blízkeho odvodňovacieho kanála nepreukázalo žiadne významné zmeny úrovne radiácie. Spoločnosť TEPCO vyhlásila oblasť, kde došlo k úniku vody, za oblasť so zákazom vstupu.
V jadrovej elektrárni Fukušima, ktorú 11. marca 2011 zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a následná vlna cunami, došlo k roztaveniu jadra, pri ktorom sa uvoľnila radiácia. To viedlo k jadrovej havárii 7. stupňa, čo je najvyšší stupeň na medzinárodnej stupnici jadrových a rádiologických udalostí.
V elektrárni vzniká obrovské množstvo vody kontaminovanej rádioaktívnymi látkami z chladenia jadrového paliva v reaktorových budovách, ktoré sa teraz skladuje v nádržiach v jadrovej elektrárni.
V auguste 2023 začalo Japonsko vypúšťať odpadové vody z Fukušimy do Tichého oceánu napriek početným a opakovaným námietkam vlád a komunít, environmentálnych skupín, mimovládnych organizácií a protijadrových hnutí v Japonsku, susedných krajinách a tichomorskom regióne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies