Vedci potvrdili prvé prípady vtáčej chrípky na pevninskej Antarktíde. Vírus H5N1 našli u dvoch uhynutých vtákov nazývaných chaluhy blízko argentínskej vedeckej výskumnej stanice Primavera. Medzi výskumníkmi preto narastajú obavy o kolónie tučniakov.
Mŕtve vtáky z pevninskej Antarktídy našli argentínski vedci, ktorí ich následne poslali výskumníkom z Centra molekulárnej biológie Severo Ochoa v Madride. „Problémom je, ako dlho bude trvať, kým sa choroba prenesie na ďalšie druhy, ako sú tučniaky. Musíme to sledovať,“ uviedol pracovník Španielskej národnej rady pre výskum (CSIC) Antonio Alcamí.
„Obávam sa, že k prenosu na tučniakov pravdepodobne dôjde. Chaluhy žijú celkom blízko, takže je k tomu veľa príležitostí,“ uviedol Alcamí.
„Ak vírus začne spôsobovať masový úhyn v kolóniách tučniakov, mohlo by to znamenať jednu z najväčších ekologických katastrof modernej doby,“ opísali vedci v štúdii z minulého roka. Výskumníci vtáčiu chrípku už vlani zaznamenali u tučniakov žijúcich v subantarktických oblastiach.
„Tento objav prvýkrát dokazuje, že vysoko patogénny vírus vtáčej chrípky sa dostal na Antarktídu. A to napriek vzdialenosti a prírodným bariéram, ktoré ju oddeľujú od ostatných kontinentov,“ uviedla španielska vláda v správe.
Podľa údajov Vedeckého výboru pre výskum Antarktídy boli ďalšie podozrivé prípady hlásené aj u ďalších vtákov, konkrétne u chaluhy subantarktickej, chaluhy antarktickej a racka južného v zátoke Hope Bay.
Ochorenie sa v oblasti šíri pravdepodobne prostredníctvom sťahovavých vtákov. Predpokladá sa, že epidémia vírusu H5N1 zabila od roku 2021 milióny voľne žijúceho vtáctva po celom svete a teraz sa rozšírila na všetky svetadiely okrem Oceánie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies