Výskumníci Národných inštitútov zdravia (NIH) v USA identifikovali protilátky, ktoré cielia na ťažko zistenú oblasť vírusu chrípky. Výsledky výskumu zverejnené v piatok v časopise Immunity osvetľujú relatívne nepreskúmanú "temnú stránku" hlavy proteínu neuraminidázy (NA), uviedol NIH.
Neuraminidáza chrípkového vírusu je povrchový proteín obsahujúci guľovitú hlavu a úzku stopku. Spodok hlavy NA obsahuje veľmi konzervovanú časť s cieľom pre protilátky, ktoré ju robia zraniteľnou pri väzbe protilátok a inhibícii vírusu.
Táto oblasť sa nazýva "temná stránka" kvôli jej čiastočne skrytej polohe a relatívne nepreskúmaným charakteristikám.
Výskumníci izolovali ľudské protilátky, ktoré cielia na temnú stránku NA, z krvi dvoch ľudí, ktorí sa zotavili z chrípky typu A podtypu H3N2, hlavného podtypu sezónnych chrípok. V laboratórnych testoch protilátky inhibovali šírenie vírusov z podtypu H2N2, ktorý spôsobil pandemickú chrípku v rokoch 1957-58, a vírusov H3N2 u ľudí, ošípaných a vtákov.
Protilátky ochránili myši pred smrteľnou infekciou podtypom H3N2 vírusu, keď boli podané buď jeden deň pred infekciou, alebo dva dni po nej, čo poukazuje na to, že protilátka môže liečiť a predchádzať chrípke.
Tieto zistenia potvrdzujú, že temná stránka NA má jedinečné, doteraz nevyužité epitopy, ktoré by sa mohli uplatniť pri vývoji nových vakcín a terapeutických stratégií, dodal Národných inštitútov zdravia (NIH).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies